Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. augusta 2019

V Pakistanskej časti Kašmíru zomrelo za posledných 24 hodín šesť ľudíIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Islamabad 16. augusta (TASR) - Indické jednotky pálili cez kontrolovanú líniu medzi indickou časťou horského regiónu Kašmír a Pakistanom. O život prišiel pakistanský vojak, čím sa počet mŕtvych na tejto strane hranice za uplynulých menej ako 24 hodín zvýšil na šesť. S odvolaním sa na pakistanskú armádu o tom v piatok informovala agentúra AP.


Hovorca pakistanskej armády Ásif Ghafúr na Twitteri napísal, že "pri plnení povinností prišiel o život ďalší statočný syn našej vlasti". Incident sa stal v meste Buttal, spresňuje AP.

Pakistanská armáda a polícia už vo štvrtok uviedli, že v dôsledku ostreľovania indickou armádou prišli o život na pakistanskej strane Kašmíru dvaja civilisti a traja vojaci.

Indická vláda uviedla 5. augusta do platnosti opatrenie, ktorým spornému regiónu Džammú a Kašmír v severozápadnej časti krajiny odoberá osobitný štatút. Prezidentský dekrét ruší článok ústavy č. 370 o udelení autonómneho štatútu himalájskemu regiónu Kašmír.

Indický najvyšší súd sa bude v piatok zaoberať podnetom proti odobratiu zvláštneho štatútu pre Kašmír.

Indické úrady v tejto oblasti niekoľko hodín predtým zaviedli bezpečnostné opatrenia. V hlavnom meste Šrínagar a okolitých častiach platí doposiaľ zákaz vychádzania. Zároveň bol zablokovaný prístup na internet, nefungujú súkromné mobilné siete a pevné linky a takisto sú zakázané všetky verejné zhromaždenia.

Historické územie Kašmíru je rozdelené prevažne medzi jadrovými zbraňami vyzbrojených regionálnych rivalov Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý tento himalájsky región. V indickom zväzovom štáte Džammú a Kašmír, obývanom prevažne moslimami, prebieha od roku 1989 ozbrojené povstanie proti indickej vláde.

Najmenšiu časť historického Kašmíru - s názvom Aksai Čin - ovláda napriek indickým nárokom Peking. Pakistan však čínsku zvrchovanosť nad touto oblasťou uznáva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kurz eura sa stabilizoval na úrovni okolo 1,11 USD/EUR
<< predchádzajúci článok
Volejbalistka SR Radosová má pred ME motýle v bruchu: Tešíme sa

V Pakistanskej časti Kašmíru zomrelo za posledných 24 hodín šesť ľudí - diskusné fórum čitateľov