05. februára 2015

V super-G zlato Reichelta, Millerov tvrdý pád, hrdinský Svindal

Americký zjazdár Bode Miller padá na trati preteku super-G počas Majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní v stredisku Beaver Creek v americkom štáte Colorado 5. februára 2015. Foto: TASR/AP

Vail/Beaver Creek 5. februára (TASR) - Rakúsky lyžiar Hannes Reichelt získal v mužskej kategórii prvú zlatú medailu na 43. MS v alpských disciplínach, keď vo štvrtok vyhral super-G. Na striebornej priečke so stratou 24 stotín pristál nečakane Kanaďan Dustin Cook a bronz si z amerického Beaveru Creeku pri Vaile odnesie Francúz Theaux (+0,27 s). Slovenskí bratia Žampovci sa na slávny svah Birds of Prey (Draví vtáci) chystali s vyššími štartovými číslami.

Úvod šampionátu v najmladšej alpskej disciplíne ovládla alpská veľmoc číslo jeden. Po Anne Fenningerovej vyhral ďalší Rakúšan a v prípade Reichelta tiež nejde o žiadne prekvapenie. Už 34-ročný pretekár má z MS striebro v super-G z roku 2011 a v tejto disciplíne získal ešte v roku 2008 aj malý sezónny glóbus vo Svetovom pohári. Vo štvrtok bol suverénny až po poslednú väčšiu zákrutu, v ktorej ho príliš úzky oblúk so zachytením bránky dostal do záklonu. Napriek istej časovej strate mu to napokon stačilo aj na Cooka, ktorý s číslom 28 rozvrátil už "hotové" poradie. Pre čochvíľa 26-ročného lyžiara je to jeho doteraz absolútny vrchol kariéry zjazdára "tretieho sledu". V pretekoch SP bodoval 9-krát, ale nikdy nie v prvej desiatke, na svetovom šampionáte štartoval v druhej súťaži, pred dvoma rokmi nedokončil v Schladmingu obrovský slalom.

Prvou top udalosťou súťaže bol štart Bodeho Millera, prvý po dlhej pauze. Populárny 37-ročný domáci borec mal skvelé medzičasy, ale príliš si trúfal v mimoriadne náročnom zlome do záverečnej tretiny. Jeho nedotrénované stehná nezvládli príliš priamy vjazd do bránky a mohutná kompresia ho "vcucla". Jeho pád vyzeral škaredo na začiatku a na konci, medzitým sa po zadnej časti tela kĺzal dole strmým previsom a kýval divákom. V cieli prenosová kamera detailne odhalila aj cez roztrhanú kombinézu "brutálnu" reznú ranu na Millerovej nohe.

To inú šou predviedol ďalší veterán. Nór Aksel Lund Svindal absolvoval tiež prvé preteky sezóny a zvolil obozretnejší režim. V hornej pasáži sa zoznámil s profilovým podmienkami, postupne nabral správny sklz a po taktickom nájazde do cieľového spádu sa dostal so štartovým číslom 14 do vedenia. Síce nie nadlho, ale 6. miesto 5-násobného majstra sveta je v daných okolnostiach ďalším vavrínom hviezdnej kariéry.

Súťažný program v Beaver Creeku pokračuje v piatok zjazdom žien, v sobotu sa v kráľovskej alpskej disciplíne predstavia muži. Prvé dve súťaže poznačilo počasie - utorňajší superobrovský slalom žien časovo posunuli a štart lokalizovali nižšie, štvrtkové preteky sa mali ísť už v stredu.

Slovenské florbalistky rozdrvili Britky 15:0