Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. augusta 2007

V Texase vykonali 400. popravuV štáte Texas vykonali už 400. popravu od opätovného zavedenia trestu smrti v roku 1976. Dnes ráno 01.20 hod nášho času, osem minút po vstreknutí smrtiacej injekcie, vyhlásili Johnnyho ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) - V štáte Texas vykonali už 400. popravu od opätovného zavedenia trestu smrti v roku 1976. Dnes ráno 01.20 hod nášho času, osem minút po vstreknutí smrtiacej injekcie, vyhlásili Johnnyho Connera za mŕtveho. "To, čo sa so mnou teraz deje, je protiprávne a systém je zlomený," povedal 32-ročný afroameričan, pripevnený na smrteľnú posteľ. Počas trojminútového posledného vyhlásenia požiadal o odpustenie sestru svojej obete, ktorá sa na poprave zúčastnila. Prítomní boli aj členovia Connerovej rodiny.

Pred bránami huntsvillského väzenia, kde sa konala poprava, sa zhromaždilo približne 14 ľudí. Protestovali proti trestu smrti so sviečkami, kresťanskými heslami a ružencami. Podľa záznamov z roku 2007 dve tretiny obyvateľov Texasu súhlasia s trestom smrti.

Popraveného Conneryho odsúdili na trest smrti za vraždu 49-ročnej Kathy Ann Nguyen. Podľa poroty jej mali 19. mája 1998 streliť do tváre na rohu medzi čerpacou stanicou a potravinami, kde pracovala. Connery sa nikdy k činu nepriznal. V roku 2005 anuloval federálny sudca trest smrti pre Conneryho pre nedostatky jeho právnika, ktorý nepredviedol svedkov na obranu svojho klienta. Toto rozhodnutie však zmenil federálny súd v januári.

Na začiatku augusta vyzvala Európska únia texaského guvernéra Ricka Perryho, aby odložil všetky tresty smrti, udelené v jeho štáte. Perry to však odmietol. "Rešpektujeme našich priateľov v Európe, vítame ich vklad v našom štáte a oceňujeme záujem o naše zákony, obyvatelia Texasu však iba dobre riadia Texas," vyhlásil guvernérov hovorca Robert Black. "Texasania sa už dávno rozhodli, že trest smrti je primeraný pre väčšinu hrozných zločinov páchaných na našich obyvateľoch," dodal. Mnohé štáty USA odložili popravy pre chybné rozhodnutia súdov a pretrvávajúce problémy v popravách smrtiacou injekciou, ktoré sú najčastejšie v krajine. Texas pokračuje, pričom popravy sa konajú takmer každý týždeň. Od roku 1976, keď Najvyšší súd opätovne zaviedol trest smrti, Texas vykonal takmer tretinu zo všetkých 1 091 popráv v USA. V roku 2007 v Texase popravili ešte pred Connerovou smrťou 20 z tridsiatichštyroch amerických popráv. Dvanásť z 50 štátov odmietlo obnoviť trest smrti v roku 1976, štyri štáty ho obnovili, ale nikoho neodsúdili a 14 štátov vykonalo odvtedy päť a menej popráv.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SLÚŠ nesúhlasí so zavedením poukazov
<< predchádzajúci článok
Soul poslal povodňami postihnutej KĽDR humanitárnu pomoc