Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. mája 2019

Vďaka digitalizácii sa postupne odbúrava byrokraciaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: PARTNERS GROUP SK
Bratislava 14. mája (TASR) - Schengenský informačný systém, biometrické pasy či Register úpadcov. To sú iba niektoré z projektov, na ktorých sa podieľala spoločnosť DXC Technology. Vlani vytvorila na objednávku Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (UPVII) portál Oversi.gov.sk, ktorý od septembra poskytuje úradom platformu na získavanie výpisov, ktoré podľa zákona proti byrokracii už nemôžu žiadať od občanov.


Ako uviedli v utorok v Bratislave na stretnutí s médiami predstavitelia spoločnosti, doteraz úrady získali 217.763 výpisov z obchodného registra, listov vlastníctva a registra trestov, a tak ušetrili občanom viac ako 3,3 milióna eur. Od septembra 2019 do portálu pribudnú aj potvrdenia o návšteve školy a výpisy z registrov nadácií, občianskych združení, neinvestičných fondov, neziskových organizácií a organizácií s medzinárodným prvkom. V decembri 2019 potom pribudnú aj potvrdenia o nedoplatkoch na sociálnom a zdravotnom poistení a daniach.

"Zásadne sa uľahčuje občanom kontakt s úradmi a mení sa charakter práce zamestnancov orgánov verejnej moci z papierovej na elektronickú a automatizovanú agendu. Realizácia portálu OverSi je však len prvým krokom. Občania majú menej povinností, ale úradníci ich majú o niečo viac. Aj preto koncept predpokladá v ďalšom kroku nasadenie integrácie medzi agendovými systémami a príslušnými registrami," uviedol Michal Ševčík zo spoločnosti.

Podľa jeho slov táto integrácia v konečnom dôsledku odľahčí nielen občanov, ale aj pracovníkov úradov pri spracovávaní rôznych výpisov a potvrdení. Už to nebudú musieť hľadať na portáli, ale informácia sa im automaticky uloží a pripadne aj spracuje v ich agendovom systéme. "Chceli by sme overiť v spolupráci s úradom podpredsedu koncept tzv. mojich údajov v praxi. To znamená, pripraviť mobilnú aplikáciu, ktorá bude občanom a podnikateľom umožňovať prístup k všetkým údajom, ktoré sú o ňom evidované vo verejných informačných systémoch. Identitu používateľa aplikácie chcú overovať pomocou konceptu mobilného eID. Aplikácia by umožnila používateľovi zobraziť potvrdenie o návšteve školy, respektíve zdieľať potvrdenie s treťou stranou, napríklad s dopravným podnikom alebo reklamovať chybné údaje.

Spoločnosť DXC Technology pôsobí na Slovensku dva roky a v súčasnosti zamestnáva viac ako 1600 pracovníkov. Podľa slov jej generálneho riaditeľa Zdenka Böhmera spoločnosť sa okrem iného sústreďuje na hľadanie mladých IT talentov a ich podporu už počas štúdia. Informačno-komunikačný priemysel, ako zdôraznil, je jedným z kľúčových odvetví slovenského hospodárstva. Pred tromi rokmi digitálna ekonomika na Slovensku dosiahla 4,8 miliardy eur, čo predstavuje 5,9 % HDP. Prostredníctvom digitálnej transformácie by sa podiel digitálnej ekonomiky na Slovensku (podľa údajov zo Stratégie digitálnej transformácie Slovenska do roku 2030) mohol zvýšiť až na sumu 20,9 miliardy eur, čo by predstavovalo 16,9 % HDP krajiny do roku 2025. Na slovenskom trhu práce však stabilne chýba okolo 10.000 IT odborníkov a v roku 2020 ich bude chýbať už 25.000. Firmy, ako zdôraznil Böhmer, musia na tento stav reagovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fanúšička vyradila z prevádzky Merkelovej lietadlo, nezatiahla ručnú brzdu
<< predchádzajúci článok
Kiska podpísal dodatok k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní terorizmu

Vďaka digitalizácii sa postupne odbúrava byrokracia - diskusné fórum čitateľov