Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. februára 2011

Viktor Orbán ohlásil novú ústavu vystihujúcu ducha národaMaďarský premiér Viktor Orbán v pondelkovej správe o stave krajiny vyhlásil, že Maďarsko potrebuje novú ústavu, keďže tá ...Zdieľať
viktor orban Predseda vlády Maďarskej republiky Viktor Orbán.Foto: SITA/Jozef JakubčoBUDAPEŠŤ 8. februára (WEBNOVINY) - Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelkovej správe o stave krajiny vyhlásil, že Maďarsko potrebuje novú ústavu, keďže tá súčasná nevystihuje maďarský národ.


Orbán vo svojom výročnom vystúpení označil súčasnú maďarskú ústavu za "vnútený kompromis" zo strany niekdajšieho Sovietskeho zväzu. K hlasovaniu o novej podobe základného štátneho dokumentu by malo podľa jeho slov dôjsť 25. apríla, teda presne rok po jednoznačnom víťazstve Orbánovej strany Fidesz v maďarských voľbách.

"Potrebujeme novú ústavu, ktorá bude demonštráciou maďarského ducha a ktorou sa dištancujeme od doby, ktorá Maďarov paralyzovala," povedal maďarský premiér. Vláda v Budapešti minulý týždeň spustili takzvanú "národnú konzultáciu", v rámci ktorej môžu Maďari vyjadriť svoj názor k návrhu novej ústavy. Tá má nahradiť tú súčasnú datovanú ešte do roku 1949 a zmenenú o 40 rokov neskôr v reakcii na pád komunistického režimu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Demonštranti sa pokúsili zablokovať parlament
<< predchádzajúci článok
Koalícia chce ukončiť politické nominácie do podnikov