Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. decembra 2006

Vláda schválila stimuly pre šesť firiem vo výške 1,3 mld korúnVláda na svojom stredajšom rokovaní schválila štátnu pomoc pre šesť spoločností vo výške 1,3 mld. Sk. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) navrhlo poskytnúť tieto stimuly pre firmy CRW Slovakia, ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) - Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila štátnu pomoc pre šesť spoločností vo výške 1,3 mld. Sk. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) navrhlo poskytnúť tieto stimuly pre firmy CRW Slovakia, s.r.o., Sitem Slovakia, s r.o., Visteon Slovakia, s.r.o., Unomedical s.r.o., SCA Hygiene Products Slovakia, s.r.o. a Johnson Controls Lučenec, s.r.o. Stimuly poskytne spoločnostiam vláda formou oprávnených nákladov súvisiacich so vstupnou investíciou do hmotného majetku, úľavy na dani z príjmov a ako príspevok na všeobecné a špecifické vzdelávanie. Po rokovaní vlády o tom informoval minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Najviac stimulov zo schváleného balíka získajú spoločnosti Johnson Controls a Visteon. Johnson Controls získa od štátu 471 mil. Sk, pričom plánuje v Lučenci investovať 993 mil. Sk. V novom závode na výrobu penových automobilových komponentov chce zamestnať približne 350 ľudí. Visteon získa štátne stimuly vo výške takmer 396 mil. Sk. Spoločnosť chce do nového závodu na výrobu automobilových komponentov v Nitre investovať 2,6 mld. Sk a vytvoriť viac ako 500 nových pracovných miest.

Minister Jahnátek po stredajšom rokovaní vlády uviedol, že sú pripravené ešte ďalšie návrhy na poskytnutie stimulov, o ktorých by mal kabinet rokovať na budúci týždeň. "Bude to najväčší balík investičných projektov, ktoré predložím vláde. Budú v ňom zahrnutí napríklad dodávatelia pre spoločnosti Sony, Samsung a Kia," dodal Jahnátek. Podľa neho tak celkovo by mala vláda do konca roka schváliť stimuly pre približne 40 investičných projektov.

Vláda už minulý týždeň schválila štátnu pomoc vo výške 1,5 mld. Sk pre desať investorov. Najväčší objem stimulov získala firma Leaf Slovakia s.r.o., Levice, a to takmer 364 mil. Sk. Spoločnosť Faurecia Slovakia, s.r.o. dostane 297,4 mil. Sk. Medzi ďalšie firmy, ktorým vláda schválila stimuly v súlade so schválenou schémou na poskytovanie investičnej pomoci, patria Tubex Slovakia, s.r.o. Žarnovica, Tondach Slovensko, s.r.o. Nitrianske Pravno, Doka Drevo, s.r.o. Banská Bystrica, Monarflex, s.r.o. Štúrovo, Carnitech/Marel, s.r.o. Nitra, Camfil Farr, s.r.o. Levice, Eltek Energy Slovakia, s.r.o. Liptovský Mikuláš a ZKW Slovakia, s.r.o. Krušovce.

Kabinet schválil aktualizovanú schému poskytovania investičných stimulov pred dvoma týždňami. Proces pre poskytovanie stimulov do konca tohto roka sa tak zjednodušil. Vláda zjednodušila schému kvôli tomu, aby do konca tohto roka stihla schváliť štátnu pomoc pre investície v celkovej sume 32 mld. Sk. Tie by mali podľa ministra Jahnátka vytvoriť 12 tis. pracovných miest. Ak by podľa neho vláda neschválila spomínané projekty do konca tohto roka, od januára 2007 by sa na poskytnutie investičných stimulov uplatňoval nový európsky režim a "je veľká obava, že by potom niektorí investori zo Slovenska odišli".

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda SR schválila postup rokovania so Samsungom
<< predchádzajúci článok
V Južnej Kórei zlikvidovali vyše milióna kusov hydiny

Vláda schválila stimuly pre šesť firiem vo výške 1,3 mld korún - diskusné fórum čitateľov