Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. decembra 2006

SDKÚ chce zastaviť novelu zákona o poisťovniachSDKÚ-DS využije všetky dostupné kroky, aby zastavila účinnosť novely zákona o zdravotných poisťovniach. Ako na stredajšej tlačovej besede uviedol podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš, zrejme ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) - SDKÚ-DS využije všetky dostupné kroky, aby zastavila účinnosť novely zákona o zdravotných poisťovniach. Ako na stredajšej tlačovej besede uviedol podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš, zrejme požiadajú prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby novelu nepodpísal a zvažujú aj podanie na Ústavný súd SR, keďže SDKÚ-DS má podozrenie, že novela je nepriamo retroaktívna.

Poslanci opozičnej strany kritizovali novelu, ktorá umožní kedykoľvek odvolať predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a obmedzuje súťaž zdravotných poisťovní. Podľa SDKÚ-DS ide o ďalší krok vlády v jej snahe pripraviť o nezávislosť kontrolné orgány. "Spolu s ďalšími krokmi demontáže reformy zdravotníctva to bude ďalšie zhoršenie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval Mikloš. Ako vysvetlil, predseda ÚDZS ako priamo odvolateľný vládou nebude obhajovať záujmy pacientov, ale štátu.

Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný kritizoval aj spôsob, akým sa závažné zmeny v zdravotníckej legislatíve dostávajú do platnosti. Vláda podľa Novotného zbabelo využíva poslancov, aby v parlamente pozmeňujúcimi návrhmi presadzovali jej záujmy. "Za vlastný návrh sa vláda nepostaví a jej členovia ani neprídu na rokovanie," povedal Novotný, podľa ktorého sa minister zdravotníctva Ivan Valentovič neobjavil v sále počas rokovania o tejto novele.

SDKÚ-DS vyslovila obavy z toho, čo sa stane po prípadnom odvolaní súčasného predsedu ÚDZS Jána Gajdoša. Podľa Novotného totiž bude zrejme nasledovať aj odvolávanie členov správnej rady, čo takisto novela umožnila, ako aj ďalších vedúcich pracovníkov úradu, pričom Novotný má obavy o odbornosť ich nástupcov. Novotný so znepokojením zaznamenal výrok poslanca ĽS-HZDS Milana Urbániho, podľa ktorého je ÚDZS zbytočný a treba ho zrušiť. I. Mikloš zase vyslovil počudovanie nad tým, že do vládneho "systematického boľševického prístupu" sa zapojilo aj ĽS-HZDS. "Hnutie takto spochybňuje svoju snahu dostať sa do Európskej ľudovej strany," uzavrel Mikloš.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Exšéf pozemkového úradu v Trnave si za korupciu odsedí 7 rokov
<< predchádzajúci článok
Pozostalí po baníkoch z Novákov dostanú po milióne