Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. novembra 2006

Vláda zasahuje aj do oblastí, kde nemá čo robiť, tvrdí ŠtefanePoslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec považuje za škandalózny spôsob, akým chce vláda zasiahnuť do nezávislosti Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO). Ako upozornil v diskusnej relácii SRo ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) - Poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec považuje za škandalózny spôsob, akým chce vláda zasiahnuť do nezávislosti Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO). Ako upozornil v diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy, po nadobudnutí právoplatnosti novely budú odvolaní všetci členovia Regulačnej rady URSO, čo považuje za politicky neospravedlniteľné. "Politika chce zasahovať do oblastí, kde nemá čo robiť", vyhlásil Štefanec. Oslabenie regulátora môže podľa neho ohroziť energetickú nezávislosť Slovenska. Výrobcovia energie sa pod tlakom vlády na znižovanie cien môžu rozhodnúť zvyšovať export, čo bude mať za následok zníženie dodávok na domáci trh, uviedol.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek naopak trval na tom, že novela neohrozí producentov energií. Vláda podľa neho iba sprísňuje kontrolné pravidlá v segmente trhu, ktorý nie je liberalizovaný. Ako príklad uviedol Jahnátek cenu elektrickej energie, ktorá je u nás piatou najvyššou spomedzi štátov Európskej únie (EÚ) napriek tomu, že náklady na jej výrobu dosahujú len 38 percent priemeru EÚ.

Liberalizácia trhu, na ktorom panuje nedostatok zdrojov nie je možná, súhlasil poslanec ĽS-HZDS Tibor Mikuš. Úlohou štátu je podľa neho zabezpečiť objem produkcie energií. Mikuš však nesúhlasí s plošným odvolávaním členov Regulačnej rady URSO. Podľa neho sa tým naruší odborná kontinuita činnosti úradu. Podľa predsedu URSO Karola Dvoráka vláda boj s monopolmi vyhrala, čo dokazuje pomalý nárast cien energií. Za pozitívne považuje, že novela rozširuje právomoci URSO pri cenotvorbe.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko varuje pred zatláčaním Teheránu a Pchjongjangu do kúta
<< predchádzajúci článok
Pred návštevou Busha vzrástla hrozba teroristického útoku

Vláda zasahuje aj do oblastí, kde nemá čo robiť, tvrdí Štefane - diskusné fórum čitateľov

Kusovka19.11. 10:04:03