Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. mája 2009

Vlani sa na Slovensku používalo 43 % nelegálneho softvéruNa Slovensku sa vlani používalo 43 % softvéru nelegálne. Vyplýva to zo zistení Business Software Alliance (BSA). Medziročne sa tak znížila miera softvérového pirátstva o dva percentuálne body. "Straty ...Zdieľať
BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) - Na Slovensku sa vlani používalo 43 % softvéru nelegálne. Vyplýva to zo zistení Business Software Alliance (BSA). Medziročne sa tak znížila miera softvérového pirátstva o dva percentuálne body. "Straty slovenského softvérového priemyslu v dôsledku pirátstva minulý rok predstavovali 46 mil. eur," uviedla tlačová hovorkyňa BSA Slávka Šikurová. Aj napriek poklesu miery pirátstva narástli straty odvetvia o 15 %, čo podľa Šikurovej vyplýva z rastu trhu. Slovensko sa tak prvýkrát v histórii dostalo medzi 30 krajín s najnižšou mierou softvérového pirátstva. Spomedzi štátov Európskej únie (EÚ) obsadilo Slovensko 16. priečku, pričom priemerná miera softvérového pirátstva predstavovala v štátoch európskej dvadsaťsedmičky 35 %.


Bilancia celosvetového pirátstva je podľa BSA tiež pozitívna. Zo 110 sledovaných krajín poklesla miera softvérového pirátstva vo vyše polovici z nich (52 %), v 36 krajinách (33 %) zostala nezmenená a len v 16 krajinách (14,5 %) pirátstvo vzrástlo. Najmenej pirátskeho softvéru sa používa v USA (20 %), v Japonsku (21 %), Luxembursku (21 %) a na Novom Zélande (22 %). "Naopak najviac sa pirátstva dopúšťajú niektoré ázijské a africké krajiny, kde miera pirátstva presahuje 90 %," uviedla Šikurová. Suverénne vedie Gruzínsku (95 %), po ktorom nasledujú Bangladéš, Arménsko a Zimbabwe, všetky so zhodnou 92-percentnou mierou softvérového pirátstva. V krajinách EÚ majú najnižší pomer nelegálneho softvéru v Luxembursku (21 %), Rakúsku (24 %) a Belgicku (25 %). Naopak medzi krajiny s najvyššou mierou softvérového pirátstva patria Bulharsko (68 %), Rumunsko (66 %) a Grécko (57 %).

BSA sa zameriava na podporu bezpečného a legálneho on-line sveta, a zastupuje softvérové a internetové spoločnosti z celého sveta v komunikácii s vládnymi inštitúciami a zákazníkmi na jednotlivých trhoch. Celosvetovo vznikla aliancia v roku 1988, pričom na Slovensku pôsobí od roku 1998. Aliancia sa zasadzuje za ochranu autorských práv prináležiacich výrobcom programov, informuje o možných rizikách spojených s nelegálnym používaním softvéru a bojuje proti nelegálnej výrobe, distribúcii a používaniu softvéru. K členom BSA patrí Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, CNC, Corel, Famatech, Microsoft, Monotype, Quark, Quest Software, Solid Works, Siemens PLM Software, Symantech a The Mathworks.
SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre mladých je najzaujímavejšie povolanie právnika či vedca
<< predchádzajúci článok
Boya Georgea za dobré správanie prepustili z väzenia

Vlani sa na Slovensku používalo 43 % nelegálneho softvéru - diskusné fórum čitateľov