Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. mája 2009

Vozidlo Spirit uviazlo v pôde MarsuPrieskumné vozidlo Spirit uviazlo v sypkej pôde Marsu pri prejazde nízko položenou plošinou. Ako v pondelok informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), Laboratórium prúdového pohonu ...Zdieľať
BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) - Prieskumné vozidlo Spirit uviazlo v sypkej pôde Marsu pri prejazde nízko položenou plošinou. Ako v pondelok informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), Laboratórium prúdového pohonu zisťuje príčinu problému. Robotické vozidlo má šesť kolies, ale pravé predné koleso už tri roky nefunguje. Ostatných päť spolovice zapadlo do marťanskej pôdy pri nedávnom cúvaní.


Vedci plánujú využiť testovacie vozidlo na Zemi, aby vyskúšali spôsoby, ako dostať robota na Marse z problémov. "Spirit je vo veľmi zložitej situácii," uviedol projektový manažér laboratória John Callas vo vyhlásení. Konštruktéri a vedci sa obávajú, že podvozok vozidla môže čoskoro naraziť na skaly a skomplikovať tak pokusy o uvoľnenie. Technici načas prestali Spiritu posielať povely na pohyb a môže trvať týždne, kým bude znova jazdiť.

Spirit a jeho dvojča Opportunity pristáli na Mase v roku 2004 a predĺžili svoju pôvodne trojmesačnú misiu. Neskôr sa prejavil pokročilý vek Spiritu. Minulý mesiac mal viacero technických problémov, napríklad náhle "straty pamäte" alebo neočakávané reštartovania počítača. Napriek tomu, že problémy sa zatiaľ neopakujú, technici nenašli ich príčinu.
SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prehliadka súčasného textilného šperku po desiatich rokoch v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Pre mladých je najzaujímavejšie povolanie právnika či vedca

Vozidlo Spirit uviazlo v pôde Marsu - diskusné fórum čitateľov