Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júna 2010

Voľby sa skončili bez väčších problémovBez závažných incidentov sa skončilo dnešné hlasovanie vo voľbách do Národnej rady SR vo väčšine obcí. Pre výpadky elektrického prúdu však bolo podľa informácií ÚVK ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA


BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Bez závažných incidentov sa skončilo dnešné hlasovanie vo voľbách do Národnej rady SR vo väčšine obcí. Pre výpadky elektrického prúdu však bolo podľa informácií ÚVK prerušené hlasovanie v niektorých obciach na západnom Slovensku. Predpokladá sa, že hlasovať sa v nich bude o pol hodinu dlhšie. Znamená to teda, že až do uzatvorenia všetkých volebných miestností nemožno zverejňovať volebné odhady, povedala predsedníčka komisie Tatiana Janečková. V súčasnosti sa začali spracúvať volebné zápisnice vo volebných okrskoch, kde sa hlasovanie skončilo o 22:00. Výsledky sa doručia na obvodné volebné komisie a po skompletizovaní zápisníc z obvodov na Ústrednú volebnú komisiu. Jednotlivé okrskové volebné zápisnice začne Štatistický úrad SR zverejňovať na webe úradu - http://www.statistics.sk a tiež na externom webe - http://www.volbysr.sk medzi 22:45 až 23:00. Údaje sa budú aktualizovať každých 10 minút. Predbežné neoficiálne výsledky by mali byť známe v nedeľu medzi druhou a treťou hodinou nad ránom. Oficiálne výsledky zverejní Ústredná volebná komisia pravdepodobne v nedeľu okolo obeda, keďže všetky zápisnice z 50 obvodných komisií musia fyzicky doručiť do Bratislavy, kde budú opäť skontrolované a na ich základe vznikne zápisnica Ústrednej volebnej komisie, ktorá obsahuje oficiálne výsledky volieb.

Voľby sa začali o 7:00 a približne 4,3 milióna voličov v nich mohlo rozhodnúť o 150 poslancoch Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v 5 928 volebných miestnostiach. Hlasy voličov trvalo žijúcich v zahraničí, čo využili právo voľby poštou, sčítajú v špeciálnom okrsku v bratislavskej Petržalke. O hodinu skôr, o 6:00 sa začalo hlasovať v jednej obci, Kováčovce v okrese Veľký Krtíš. Starostovia obcí totiž mohli podľa zákona posunúť začiatok volieb o dve hodiny. Povodne napriek veľkým škodám vo všetkých častiach Slovenska ovplyvnili prípravu na voľby minimálne. Volebné miestnosti sa pre ne zmenili len v piatich obciach - v Richnave (okres Gelnica), Malej Frankovej (okr. Kežmarok), Podolínci (okr. Stará Ľubovňa), Zacharovciach (okr. Rimavská Sobota) a Markovciach (okr. Michalovce).

Ústredná volebná komisia dostala počas dňa viaceré podnety na podozrenie z kupovania hlasov voličov. Viaceré sa nepotvrdili. Počas hlasovania nekonkretizovala, ktorých strán sa týkali. Na komisiu sa tiež tradične obracali s otázkami, na aký preukaz totožnosti možno voliť. Podľa informácií z regiónov Slovenska sa niekde údajne aj zvážali voliči do volebných miestností. Podľa doterajších odhadov presiahla účasť voličov očakávania a mohla by sa pohybovať nad 50 percent.

Na ochranu verejného poriadku bolo počas volieb nasadených približne 2 000 policajtov. Policajti chránili všetky volebné komisie - 5 929 okrskových (vrátane špeciálneho pre voľby poštou občanov SR s trvalým pobytom v zahraničí), 50 obvodných volebných komisií a aj Ústrednú volebnú komisiu. Hliadkovali pred voľbami aj počas hlasovania. Ich práca sa nekončí a v súčasnosti zaisťujú bezpečný prevoz zápisníc o výsledkoch hlasovania. Strážia tiež objekty Štatistického úradu SR, ktorý počas dnešnej noci spracuje výsledky hlasovania. Policajti sú v službe v rovnošate, ale aj v civile. Budú sprevádzať tiež vozidlá so zápisnicami, ktoré členovia obvodných volebných komisií povezú z celého Slovenska na Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK) do Bratislavy.

V siedmych parlamentných voľbách od pádu komunistickej totality v roku 1989 a piatych od vzniku samostatnej SR sa o hlasy voličov uchádzalo 2 366 kandidátov z 18 politických strán.
SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Figeľ: Pre Slovensko sa blýska na lepšie časy
<< predchádzajúci článok
V Banskobystrickom kraji účasť neodhadujú

Voľby sa skončili bez väčších problémov - diskusné fórum čitateľov