29. mája 2010

Volejbalisti sú krok od postupu na ME

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v belgickom Merkseme na predmestí Antverp vo svojom predposlednom zápase v kvalifikácii o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy ...

bez nazvu Foto: SITA

MERKSEM 29. mája (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v belgickom Merkseme na predmestí Antverp vo svojom predposlednom zápase v kvalifikácii o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy nad Ukrajinou 3:0. Slováci sú tak na najlepšej ceste k splneniu svojho cieľa - postupu na šampionát starého kontinentu. Už pred záverečným kolom je jasné, že o tom, kto postúpi priamo na ME a kto do III. fázy kvalifikácie, sa rozhodne v nedeľu vo vzájomnom dueli Slovenska s Belgickom. Ukrajina je po tejto prehre už definitívne mimo hry. Belgičania si v sobotu rovnako jednoznačne poradili s Bosnou a Hercegovinou 3:0.

Výsledky - C-skupina:
Ukrajina - Slovensko 0:3 (-16, -23, -21)
74 min, rozhodovali: Fuentes Barrasa (Šp.), Bös (Nem.)
Zostava SR: SR: Masný, Martin Sopko st., M. Nemec, Kmeť, R. Nemec, Lukáš Diviš st., libero Ondrušek (Zaťko, Piovarči)

Začiatok zápasu bol vyrovnaný, ale iba do prvého technického oddychového času. Za stavu 8:8 sa dostal na podanie kapitán tímu Masný a Slováci súperovi ušli až na rozdiel šiestich bodov. Ukrajinci prestali klásť odpor, slovenskí volejbalisti sa presadzovali v útoku i v obrane a napokon z toho bolo jednoznačné víťazstvo 25:16.
Druhé dejstvo bolo oveľa vyrovnanejšie. Zverencom trénera Emanueleho Zaniniho nevychádzalo podanie, Ukrajinci skvalitnili obranu na sieti a stav bol až do konca na vážkach. Nakoniec set ukončil zlý ukrajinský servis do autu. V treťom sete to dlho vyzeralo na víťazstvo Ukrajincov, ktorí si boli vedomí, že prehra ich definitívne vyradí z hry o postup. Až po druhom technickom oddychovom čase sa Slováci konečne opäť vrátili k presnejšej hre, súper znervóznel, začal robiť chyby a "zaniniovci" si už ponúkanú šancu nenechali vziať. Vyhrali 25:21 a celý zápas 3:0. Vrátili sa na prvú priečku tabuľky a o tom, či na nej aj zostanú, sa rozhodne v nedeľu v súboji s domácim Belgickom.

Emanuele Zanini (tréner SR): "Nebolo to ľahké, každý, kto videl zápas, to musí uznať. Vyhrali sme síce 3:0, ale nebolo to vôbec jednoznačné. Nemáme veľa času na oddych pred nedeľňajším zápasom, preto som rád, že sme to ukončili v troch setoch. Okrem toho, mohlo to byť nebezpečné, keby sme nedorazili Ukrajincov v treťom sete. Piovarčiho som poslal v závere zámerne, vieme o ňom, že to na servise vie, zahral to veľmi umne a pomohol nám k zisku setu i zápasu."

Výsledok druhého zápasu C-skupiny:
Belgicko - Bosna a Hercegovina 3:0 (12, 24, 19)
74 min, rozhodovali: Heckford (Angl.), Stanisic (Švajč.), 1350 divákov

Slovenky si poradili s Ukrajinkami

SHEFFIELD 29. mája (WEBNOVINY) - Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili v anglickom Sheffielde na odvetnom kvalifikačnom turnaji o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy nad Ukrajinou 3:2. Slovenky tak uštedrili doterajšiemu suverénovi C-skupiny prvú prehru. Ukrajinky napriek tomu už majú zaistený minimálne postup do záverečnej III. kvalifikačnej fázy, pretože už nemôžu skončiť v tabuľke horšie ako druhé. V nedeľu nastúpia zverenky trénera Miroslava Čadu na rozhodujúci súboj s Izraelom. Víťaz tohto stretnutia bude druhým postupujúcim zo skupiny.

C-skupina - výsledky:
Slovensko - Ukrajina 3:2 (-21, 20, -23, 20, 11)
100 min, rozhodovali: Isajlovic (Rak.), Frigne (Belg.)
Zostava SR: Rojková 26, Hatinová 19, Smák 1, Pencová 13, Soaresová 26, Noseková 1, libero Valachová (E. Salanciová 0, Bramborová 16, Frigmanská 0)

Miroslav Čada, tréner SR: "Toto víťazstvo nás veľmi nakoplo. Po predchádzajúcich výsledkoch a vývoji v skupine to s nami vyzeralo zle, ale dnes sme podali super výkon a boli sme jasne lepší ako Ukrajinky. Dominovali sme najmä v útoku, všetky hráčky na týchto postoch podali perfektný výkon. Mohli sme vyhrať aj 3:1, ale v koncovke tretieho setu sme nevyužili vedenie 23:17. Dievčatá dnes hrali vynikajúco, chceli dokázať, že piatkový výsledok a prehra s Izraelom na Ukrajine po náročnom cestovaní neodráža našu silu. Nahnevali sa a zaslúžene vyhrali. Tento triumf znamená, že v nedeľu nám na druhé miesto stačí akékoľvek víťazstvo nad Izraelom."

Výsledok druhého zápasu v C-skupine:
Veľká Británia - Izrael 1:3 (-17, -12, 19, -22)
99 min, rozhodovali: Takajšvili (Gruz.), Almkvist (Švéd.), 170 divákov