Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

27. augusta 2007

Výsledky kontroly autobusov Solaris budú známe v utorokDefinitívne výsledky kontroly technického stavu a bezpečnosti autobusov značky Solaris, ktoré si u spoločnosti Slovdekra objednal poľský výrobca vozidiel, budú známe v stanovenom termíne, teda v ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Definitívne výsledky kontroly technického stavu a bezpečnosti autobusov značky Solaris, ktoré si u spoločnosti Slovdekra objednal poľský výrobca vozidiel, budú známe v stanovenom termíne, teda v utorok. Ako dnes pre agentúru SITA uviedol predseda Predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB) Branislav Zahradník, predbežné informácie posudzovania sú optimistické a je možné predpokladať, že výsledky kontroly budú pozitívne. "Terajšie výsledky naznačujú, že by mali byť autobusy v poriadku, ešte však nie sú skontrolované všetky vozidlá. Verím, že nebudeme musieť pristúpiť k pripravenému krízovému riešeniu, ktoré by bolo na úkor komfortu cestovania a pohodlia cestujúcich," povedal Zahradník. Zároveň zdôraznil, že všetky autobusy, ktoré prejdú kontrolou a budú pre občanov bezpečné, by sa na cesty mohli vrátiť ešte tento týždeň. "Je v našom záujme, aby sa objavili na cestách už v priebehu tohto týždňa. Od štvrtka a aj cez víkend by sme ich chceli zabiehať v premávke. Chceme ich nasadiť do jesenného grafikonu a pripraviť sa na nápor, ktorý nás čaká od pondelka," konštatoval Zahradník.

Ako ďalej Zahradník uviedol, dopravný podnik by bol nerád, keby v prípade negatívnych výsledkov musel siahnuť po kritickom scenári riešenia situácie. Ak by sa autobusy nemohli vrátiť na cestu, podnik by si musel prenajať vozidlá od súkromného prepravcu. "Keďže väčšie množstvo autobusov sa nedá požičať od jedného prepravcu, museli by sme požičať viac vozidiel od viacerých prepravcov," spresnil Zahradník. Pre dopravný podnik by preto bolo najlepším riešením, keby sa Solarisy po troch mesiacoch mohli vrátiť do mestskej premávky. Kratšie vozidlá by tak mohli premávať na menej vyťažených trasách, väčšie autobusy by sa nasadili zasa na linkách s väčšou zaťaženosťou. Situáciu v doprave by taktiež mohli zlepšiť aj autobusy značky SOR českého výrobcu, ktoré by sa mali na bratislavských cestách objaviť do konca novembra, najneskôr však do konca roka.

Podľa Zahradníka sa v súčasnosti rieši aj otázka hradenia financií v súvislosti so zhoreným autobusom. "Na návrh výrobcu sa rozhoduje, či sa to bude hradiť z poistky alebo zo záruky, kedy by išlo o výrobnú vadu. Autobus je ešte stále na Slovensku, právnici riešia aj to, kedy sa vozidlo vráti späť do Poľska," povedal Zahradník. Zároveň sa rieši aj možnosť predĺženia záruky autobusov o rok. Zahradník taktiež nevylučuje, že ak poľský výrobca "nebude súčinný, môže celá vec skončiť na medzinárodnom súde".

Zahradník dodal, že samohasiace zariadenie v Solarisoch by malo byť namontované. S jeho inštaláciou v ostatných autobusoch na plynový pohon by sa malo začať v najbližších týždňoch, namontované by malo byť do konca roka, dodávateľa zariadenia už dopravný podnik vybral.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel známy slovenský neuromorfológ, profesor Jozef Maršala
<< predchádzajúci článok
MDPT začne od 1. septembra kontroly originality vozidiel

Výsledky kontroly autobusov Solaris budú známe v utorok - diskusné fórum čitateľov