Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. októbra 2010

Vyšší rodičovský príspevok má 47,6 tis. rodičovNa vyplácanie rodičovských príspevkov úrady práce a sociálnych vecí od začiatku tohto roka do konca septembra vynaložili 236,3 mil. eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie ...Zdieľať
dieta Foto: SITABRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Na vyplácanie rodičovských príspevkov úrady práce a sociálnych vecí od začiatku tohto roka do konca septembra vynaložili 236,3 mil. eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ide o 87-percentné čerpanie výdavkov, ktoré na tento účel na celý rok 2010 vyčlenila bývalá vláda Roberta Fica. Štátny rozpočet na tento rok schválený bývalou vládou počíta pri rodičovských príspevkoch so sumou 271 mil. eur. Zvýšený 256-eurový príspevok ku koncu septembra dostávalo 47,6 tis. rodičov. Ide takmer o 60 % viac rodičov, ako odhadovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí ešte pod vedením Viery Tomanovej. Zvýšený rodičovský príspevok malo totiž v tomto roku podľa minuloročných odhadov rezortu práce dostávať takmer 29,8 tis. rodičov a do roku 2012 mal ich počet postupne vzrásť na 36 tisíc. "Rozpočtové prostriedky určené na rodičovský príspevok sú v návrhu rozpočtu kapitoly Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na roky 2010 až 2012 zabezpečené," konštatovalo vlani ministerstvo práce a sociálnych vecí riadené vtedajšou ministerkou Tomanovou.


Súčasná vláda na rodičovské príspevky pôvodne plánovala na budúci rok vyčleniť 350 mil. eur. Táto suma by sa však mala dodatočne navýšiť o ďalších 15 mil. eur. Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál chce totiž umožniť rodičom, ktorí začali poberať 256-eurový rodičovský príspevok pred 1. januárom budúceho roka, aby príspevok v tejto výške dostávali aj naďalej, a to do 20. mesiaca veku dieťaťa. Ostatní rodičia majú od začiatku budúceho roka dostávať zjednotený 190,1-eurový rodičovský príspevok.

Ak sa od začiatku budúceho roka výška rodičovského príspevku zjednotí na 190,1 eura, pre takmer polovicu nových poberateľov to bude znamenať pokles tejto dávky o 66 eur. Z takmer 38,2 tisíca osôb, ktoré získali po 1. januári tohto roka nárok na rodičovský príspevok, totiž príspevok vo výške 256 eur dostáva takmer 17,4 tis. osôb. Zvyšných 20,8 tis. rodičov poberá od začiatku tohto roka z úradov práce príspevok v sume 164,22 eura. V súčasnosti dostávajú rodičia, ktorí sa rozhodli pre osobnú starostlivosť o dieťa do dvoch rokov veku, stratili pracovný príjem a spĺňajú podmienky nároku na materské, rodičovský príspevok v sume 256 eur a po prekročení dvoch rokov dieťaťa príspevok klesá na 164,22 eura. Ak rodič nesplnil podmienky nároku na materské, dostáva od narodenia dieťaťa až do jeho troch rokov príspevok v sume 164,22 eura.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd potvrdil tresty za smrť pumpárky v Budči
<< predchádzajúci článok
Ceny pohonných látok v 42. týždni vzrástli