Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. mája 2011

Zabránili najväčšiemu pašovaniu vajec chránených vtákovSlovenská ...Zdieľať
papagaje Zadržané vajcia skončili v rakúskej zoologickej záhrade Schönbrunn,medzičasom sa z nich už vyliahlo 54 vtákov. Jedno vajce amazonského papagája stojí na Jamajke 500 eur. Foto: SITA/KRPZ NitraNITRA 10. mája (WEBNOVINY) – Slovenská polícia zachytila v spolupráci s kolegami z Rakúska a Nemecka najväčší počet pašovaných vajec exotických vtákov v histórii Európskej únie.


Išlo o 74 vajec amazonských papagájov, ktoré sú kriticky ohrozené a sú pod najprísnejším stupňom ochrany. Marián P. a Roland P. z Nitrianskeho kraja ich chceli doviezť z Jamajky na Slovensko a ďalej predávať klientom z celej Európy.

Zarobili by tak od 280-tisíc do vyše milióna eur. Polícia ich obvinila z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, za čo im hrozí väzenie na jeden až päť rokov. V prípade dokázania, že sú členmi organizovanej skupiny, môže trest narásť na tri až osem rokov. Vajcia skončili v rakúskej zoologickej záhrade Schönbrunn, medzičasom sa z nich už vyliahlo 54 vtákov. Jedno vajce amazonského papagája stojí na Jamajke 500 eur. Papagáje sa v Európe predávajú po 4 000 eur až 15 000 eur, v závislosti od druhu.


Nákupy v Karibiku

Medzinárodnú akciu iniciovala nitrianska krajská polícia, ktorá zistila, že Marián P. a Roland P. vycestovali do Karibiku s cieľom nakúpiť vajcia chránených druhov vtákov. Ako informoval dnes na tlačovej besede nitriansky krajský policajný riaditeľ Pavol Šrámek, k spolupráci prizvali špecialistov z Oddelenia environmentálnej trestnej činnosti Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru SR. Tí sprostredkovali medzinárodnú spoluprácu s políciou a colnými úradmi Rakúska, Nemecka a Francúzska. Zadržané vajcia skončili v rakúskej zoologickej záhrade Schönbrunn, medzičasom sa z nich už vyliahlo 54 vtákov. Jedno vajce amazonského papagája stojí na Jamajke 500 eur.Foto: SITA/KRPZ Nitra

Marián P. a Roland P. leteli z Montego Bay na Jamajke do nemeckého Düsseldorfu a odtiaľ na viedenské letisko Schwechat. V Nemecku prešli osobnou kontrolou a kontrolou príručnej batožiny, vajcia sa však našli až vo Viedni pri prehliadke veľkej batožiny.

Muži tvrdili, že vajcia kúpili preto, že sa im na Jamajke „tak páčili zelené vtáky.“ Keď im ich miestni ponúkli, zobrali ich vraj bez toho, aby vedeli, o aké vtáky ide. Polícii však 45-ročný Marián P. a 38-ročný Roland P. nie sú neznámi, ich aktivity sledovala dlhší čas. Medzi chovateľmi exotických operencov sú známi aj v Čechách, Rakúsku a Nemecku.

Ako povedal riaditeľ odboru kriminálnej polície v Nitre Miroslav Ďuráček, v Rakúsku prípad vedú ako colný delikt. Keď sa vyliahnu všetky papagáje, prejde do trestného konania. Príslušné orgány sa zatiaľ nedohodli, či budú mužov stíhať na Slovensku alebo v Rakúsku.

V Rakúsku im hrozia vyššie tresty. Po zadržaní mužov polícia urobila prehliadku na farme Mariána P., kde našla 150 až 200 kusov exotických papagájov. Zaistila aj jeho počítač a listinné dôkazy, ktoré ďalej skúma. V súčasnosti sú obaja muži stíhaní na slobode.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mestský bytový podnik vo Vranove ide do konkurzu
<< predchádzajúci článok
Kukláči postrelili podozrivého muža, ten zasiahol policajta