Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2006

Začína sa poľovačka na ministrovLov na ministrov so slepými nábojmiZdieľať
Opozičné strany sa priam  predbiehajú v návrhoch na odvolávanie ministrov. HZDS chce zbaviť kresla Františka Tótha z rezortu kultúry a Smer zasa „zdravotníka“ Rudolfa Zajaca. Adeptov na odvolanie je pritom viac,         v „poradovníku“  zostáva aj šéf ministerstva pôdohospodárstva Zsolt Simon.

Akáže by to však bola odvolávačka, keby sa opozičné strany navzájom podporili a mali dosť hlasov na presadenie svojej vôle. To sa nestane ani teraz. Takže nič nové pod slnkom: padli návrhy, ale tí, ktorí ich chcú presadiť, sa už stihli pohádať.                 

Parlamentná schôdza, ktorá sa začne už o niekoľko dní, bude mať na programe až dva pokusy o odvolanie člena vlády. Smer má už pripravený návrh na odvolanie ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, HZDS oznámilo, že bude iniciovať vyslovenie nedôvery ministrovi kultúry Františkovi Tóthovi. Smer aj HZDS sa pritom navzájom obviňujú z neochoty podporiť návrh toho druhého.
„Žiaľ, nezískali sme ani jeden podpis poslanca z HZDS,“ uviedol predseda Smeru Robert Fico s tým, že pod návrh na odvolanie Zajaca sa podpísal kompletný poslanecký klub Smeru, poslanci za KSS a členovia SF a HZD. Chýbajúce podpisy za HZDS označil za dôkaz spolupráce tejto strany s SDKÚ, pričom návrh na odvolanie Tótha je len manévrom, ktorý má túto spoluprácu zastrieť: „Každý predsa vie, že premiér Dzurinda a predseda HZDS Mečiar sa navzájom potrebujú,“ vyhlásil Fico. Mečiarovci akúkoľvek kooperáciu s vládnymi stranami odmietajú. Naopak, obvinili Smer z porušenia opozičnej dohody o automatickej podpore návrhov na odvolávanie ministrov. „Podľa jeho zvrátenej logiky môžeme rovnako tvrdiť, že návrh Smeru je len zastieraním spolupráce tejto strany s koalíciou,“ uvádza sa vo vyhlásení HZDS.
Bezprostredným podnetom návrhu na odvolanie Zajaca bol tender na prevádzkovateľov záchranných služieb. Pokus odvolať Tótha nadväzuje na výzvu 50 osobností kultúry, aby odišiel z postu. Odvolanie Tótha podporí aj Dušan Jarjabek (SMER), pretože „na čelo rezortu nepatrí“.
Pôvodne chcel Smer iniciovať odvolanie ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona pre dotácie, ktoré dostala jeho firma. Nakoniec „uprednostnili“ Zajaca. Opozícia však nemá dosť hlasov, koaličné strany majú dohodu, podľa ktorej takéto návrhy nebudú podporovať. Preto nebol úspešný ani jeden doterajší pokus o odvolanie ministra, či už Ľudovíta Kaníka, Martina Fronca, Ivana Mikloša aj celej vlády. K výmenám došlo buď po demisii ministra, alebo po jeho odvolaní na návrh premiéra.

Výmeny na čele rezortov
Ministerstvo hospodárstva: Robert Nemcsics (ANO) - Pavol Rusko (24. septembra 2003 - ANO) - Jirko Malchárek
(4. októbra 2005, poslanecký klub ANO)
Ministerstvo obrany: Ivan Šimko - Juraj Liška
(10. októbra 2003 - SDKÚ)
Ministerstvo kultúry: Rudolf Chmel (ANO) - nahradil ho František Tóth (15. jún 2005, poslanecký klub ANO)
Ministerstvo práce: Ľudovít Kaník - Iveta Radičová
(17. októbra 2005, SDKÚ)
Alena Gottweisová


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ako nezdaniť dvestotisíc
<< predchádzajúci článok
Vedci radia: Doprajte si ešte trocha spánku.

Začína sa poľovačka na ministrov - diskusné fórum čitateľov