Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2010

Zadržanie Mladiča je dôležité pre dôveryhodnosť EÚPre dôveryhodnosť Európskej únie je nevyhnutné, aby bol najhľadanejší podozrivý z vojnových zločinov na Balkáne Ratko Mladič zadržaný. V rozhovore pre nemecký denník Die Welt do ...Zdieľať
ratko mladic Foto: SITA/AP

BERLÍN 10. júla (WEBNOVINY) - Pre dôveryhodnosť Európskej únie je nevyhnutné, aby bol najhľadanejší podozrivý z vojnových zločinov na Balkáne Ratko Mladič zadržaný. V rozhovore pre nemecký denník Die Welt do povedal hlavný prokurátor Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Serge Brammertz pri príležitosti 15. výročia masakry v Srebrenici. Predvedenie Mladiča pred súd je podľa Brammertza kľúčové pre stabilitu v balkánskom regióne. "Bez toho bude zmierenie a stabilita na Balkáne len teoretickou záležitosťou," vyhlásil. Brammertz tvrdí, že balkánske vojny ešte stále nie sú minulosťou, čoho dôkazom sú aj príbuzní obetí zo Srebrenice. "Pre tieto obete to nie je včera, je to každý deň," povedal.

Bosnianskosrbské jednotky systematicky pozabíjali 8000 bosnianskych moslimských mužov a chlapcov po obsadení Srebrenice 11. júla 1995 - enkláve chránenej medzinárodnými silami OSN a označenej za "bezpečné územie". Jeden z hlavných zodpovedných za masakru, bosnianskosrbský generál Ratko Mladič je však stále na slobode. Mladič je už 15 rokov na úteku a všeobecne sa predpokladá, že sa ukrýva v Srbsku. Brammertz pokladá za znepokojivé, že až 65 percent Srbov, je proti zadržaniu Mladiča. "Nie je normálne, aby tých, ktorí spáchali najhoršie zločiny od 2. svetovej vojny, populácia stále vnímala ako hrdinov," vyhlásil prokurátor.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z veže skokanského mostíka spadol horolezec
<< predchádzajúci článok
Delegáti kritizujú vedenie SMK za kampaň

Zadržanie Mladiča je dôležité pre dôveryhodnosť EÚ - diskusné fórum čitateľov