Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2010

Ukrajinský parlament nezvýši právomocí prezidentaUkrajinský parlament v sobotu neschválil vypísanie referenda, ktoré by zrušilo zmeny ústavy z roku 2004 obmedzujúce právomoci prezidenta. Prezident Viktor Janukovyč, ktorého zvolili za ...Zdieľať
janukovyc Foto: SITA/AP KYJEV 10. júla (WEBNOVINY) - Ukrajinský parlament v sobotu neschválil vypísanie referenda, ktoré by zrušilo zmeny ústavy z roku 2004 obmedzujúce právomoci prezidenta. Prezident Viktor Janukovyč, ktorého zvolili za prezidenta vo februári, chce posilniť svoje právomoci, najmä v oblasti kontroly vlády, na čele ktorej stojí premiérka Julija Tymošenková. Poslanci rokovali o návrhu Janukovyčovej Strany regiónov od piatku a opäť sa k nemu vrátia v septembri.


V súčasnosti môže ukrajinský prezident navrhovať iba kandidátov na posty ministra zahraničia a financií a ich nomináciu musí schváliť parlament. Janukovyč chce referendom zmeniť ústavu tak, aby mohol menovať celú svoju vládu. Politický systém na Ukrajine by sa tak opäť zmenil na prezidentský, ktorý má väčšina krajín bývalého sovietskeho bloku. Súčasné, obmedzené prezidentské kompetencie presadil v roku 2004 exprezident Viktor Juščenko.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Delegáti kritizujú vedenie SMK za kampaň
<< predchádzajúci článok
Radičová o korupcii už na prvých schôdzach NR SR

Ukrajinský parlament nezvýši právomocí prezidenta - diskusné fórum čitateľov

Autor članku nevie, kto je na UA predsedom vlady11.7. 22:22:07