Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júna 2021

Žilinka zrušil zamietnutie sťažnosti obvineného exministra Žigu, rozhodnutie prokurátora bolo nezákonnéRozhodnutie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry z 25. januára o zamietnutí sťažnosti obvineného poslancaZdieľať
peter ziga 676x451 8.6.2021 (Webnoviny.sk) - Rozhodnutie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry z 25. januára o zamietnutí sťažnosti obvineného poslanca Národnej rady SR Petra Žigu bolo nezákonné z dôvodu jeho nepreskúmateľnosti a arbitrárnosti.


Skonštatoval to generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, ktorý zrušil uznesenie prokurátora o zamietnutí sťažnosti obvineného. Peter Žiga podal sťažnosť proti uzneseniu vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo dňa 17. decembra 2020 o vznesení obvinenia pre prečin podplácania.

Musí opätovne rozhodnúť


Rozhodnutie Žilinku však vyjadruje výlučne stanovisko k arbitrárnosti a nepreskúmateľnosti uznesenia a nie je ním dotknuté uznesenie vyšetrovateľa Policajného zboru o vznesení obvinenia. V tlačovej správe o tom informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

„V ďalšom konaní bude povinnosťou prokurátora opätovne rozhodnúť o sťažnosti obvineného a poskytnúť mu odpovede na všetky skutkovo a právne významné otázky, ktoré uplatnil v sťažnosti,“ vysvetlil generálny prokurátor.

Došlo k porušeniu zákona


Ako uviedli, prokurátor pri rozhodovaní o sťažnosti obvineného neakceptovateľným spôsobom prakticky nereagoval a nedal adekvátnu odpoveď na rozsiahle sťažnostné námietky obvineného a k rozhodovaniu o sťažnosti pristúpil čisto formálne. Tým došlo k porušeniu zákona v neprospech obvineného.

„Podľa ustálenej judikatúry Ústavného súdu Slovenskej republiky súčasťou práva na spravodlivý proces je právo účastníka na také odôvodnenie úradného rozhodnutia, ktoré jasne a zrozumiteľne dáva odpovede na dôležité právne a skutkovo relevantné otázky, súvisiace s predmetom ochrany,“ vyhlásil Žilinka.

Prokurátor na požiadavky rezignoval


Odôvodnenie má podľa neho presvedčiť účastníkov konania, že rozhodnutie bolo výsledkom starostlivého zhodnotenia relevantných faktov, nebolo výsledkom vopred prijatého rozhodnutia a že nebolo svojvoľné.

„Je preto potrebné trvať na logickej súladnosti a vecnej konzistentnosti odôvodnenia rozhodnutia, ktoré nemôže opomenúť dôležité skutočnosti a tieto ponechať bez odpovede. V prípade rozhodovania o sťažnosti obvineného Petra Ž. prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na tieto požiadavky rezignoval,“ doplnil Žilinka.


Zdroj: Webnoviny.sk - Žilinka zrušil zamietnutie sťažnosti obvineného exministra Žigu, rozhodnutie prokurátora bolo nezákonné © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slováci majú poslednú šancu sa zapojiť do sčítania, využiť môžu kontaktné miesta či asistentov
<< predchádzajúci článok
Firmy nemôžu ľudí do vakcinácie tlačiť a chýba tiež právna norma na zvýhodňovanie zaočkovaných

Žilinka zrušil zamietnutie sťažnosti obvineného exministra Žigu, rozhodnutie prokurátora bolo nezákonné - diskusné fórum čitateľov