Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. novembra 2021

Zimná turistická sezóna bude, ale otázne je, aké pravidlá ju budú sprevádzaťViaceré európske štáty sa zhodujú, že zimná turistická sezóna, ktorá je kľúčová pre cestovný ruch, bude za dodržania prísnych opatrení. A to napriek zhoršujúcej sa pandemickej situácii, keď počet ...Zdieľať
gettyimages 450948237 676x449 16.11.2021 (Webnoviny.sk) - Viaceré európske štáty sa zhodujú, že zimná turistická sezóna, ktorá je kľúčová pre cestovný ruch, bude za dodržania prísnych opatrení. A to napriek zhoršujúcej sa pandemickej situácii, keď počet pozitívne testovaných na koronavírus rastie nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách.


Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) o tom informovalo v utorok s tým, že predstavitelia cestovného ruchu z európskych krajín sa na pondelkovom neformálnom rokovaní zhodli na potrebe nastaviť režim blížiacej sa zimnej sezóny vzhľadom na nepriaznivú pandemickú situáciu.

Zimný režim pripravujú aj okolité krajiny


„Aktuálne nastavujeme režim, ako bude zimná sezóna fungovať na Slovensku, rovnako na ňom pracujú aj okolité krajiny. S ministrami sme sa zhodli, že pre cestovný ruch je blížiaca sa sezóna mimoriadne dôležitá,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva dopravy a výstavby Katarína Bruncková s tým, aby hotely, reštaurácie či lyžiarské strediská boli otvorené, ale za dodržania prísnych opatrení.

„Považujem ale za dôležité, aby sa pri nastavení podmienok susedné krajiny koordinovali a navzájom informovali,“ podotkla Bruncková.

O aktuálnej situácii rokovali Slovensku blízke krajiny z pohľadu cestovného ruchu, a to Rakúsko, Nemecko, Slovinsko, Česko, Maďarsko, ako aj Lichtenštajnsko, Švajčiarsko či zástupcovia regiónu Južné Tirolsko z Talianska. Vo všetkých krajinách je podľa rezortu dopravy nástup tretej vlny pandémie veľmi silný.

Navrhujú rozšírenie tretej dávky


Niektoré krajiny uvažujú alebo už zavádzajú lockdown pre nezaočkovaných, zároveň však dodávajú, že primárnym cieľom je zvýšiť zaočkovanosť, ktorá úzko súvisí so slobodnejším cestovaním a bezpečnou dovolenkou v zahraničí.

Ministri apelovali aj na testovanie detí. „V Rakúsku testujú detí v školách trikrát týždenne. Príliš striktné opatrenia u detí by mohli významne limitovať pohyb rodiny, preto EÚ vyzýva, aby deti mali výnimku, pokiaľ sú obaja rodičia zaočkovaní,“ priblížila Bruncková.

Zúčastnené krajiny tiež poukázali na potrebu rozšíriť tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na celú populáciu. „Opäť sa ukázalo, že koordinované stretnutia a výmena informácií v rámci krajín EÚ na takejto neformálnej úrovni majú vysoký potenciál pre zvládnutie pandémie pri zachovaní ekonomickej aktivity v sektore turizmu,“ dodala Bruncková


Zdroj: Webnoviny.sk - Zimná turistická sezóna bude, ale otázne je, aké pravidlá ju budú sprevádzať © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Smer-SD stále hľadá šiesteho podpredsedu, mohla by to byť žena
<< predchádzajúci článok
Opitý muž chcel podpáliť čerpaciu stanicu, zabránila mu v tom duchaprítomná taxikárka

Zimná turistická sezóna bude, ale otázne je, aké pravidlá ju budú sprevádzať - diskusné fórum čitateľov