Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Pre ženy

18. apríla 2013

Zmenšovanie prsníkov – žiadna rarita!Trend súčasnej doby je jasný – zväčšovanie prsníkov. Okrem prsných implantátov sú čoraz vyhľadávanejšie zázračné tabletky na zväčšenie objemu pŕs, či kúpa kvalitnej podprsenky s push-up efektom.Zdieľať
Človek by si až myslel, že jediné, po čom ženy túžia, sú väčšie prsia. Možno budete prekvapení, ale čoraz populárnejšou je opačná požiadavka – zmenšenie prsníkov.
 
Redukčná mamaplastika. Tak znie odborný názov pre zmenšovanie ženského poprsia. Podľa slov odborníkov je tento zákrok pomerne častý, pretože mnoho žien trpí problémom veľkých prsníkov, čo sa odráža v dlhodobých problémoch s bolesťami chrbtice a pliec. Operácia má veľmi pozitívny efekt, nie len estetický, ale i psychický. „Takýchto klientiek je mnoho. Zväčšovanie prsníkov je síce častejšie, no mnoho žien dnes podstupuje aj operáciu tzv. redukcie, či modelácie prsníkov,“ hovorí plastický chirurg Zdenko Zamboj. Ako ďalej dodáva, redukcia prsníkov nesie o čosi menšie riziká v zmysle pooperačných komplikácií v porovnaní s augmentáciou prsníkov. „Každá operácia nesie riziká, o ktorých by mala klientka vždy vedieť a byť pripravená na riešenie možných komplikácií. Obidve spomínané operácie nesú operačné riziká, pričom pri zväčšovaní prsníkov - augmentácii sú to ešte naviac riziká súvisiace s potenciálnymi komplikáciami spojenými s implantátmi. Najmä môže ísť o vznik tzv. kapsulárnej kontraktúry, čiže istého obalu, ktorý sa vytvorí okolo implantátu a tento následne deformuje, čím vzniká neprirodzený tvar prsníka,“ hovorí.

Zmenšovanie prsníkov sa robí v celkovej anestézii počas minimálne 1 dňa hospitalizácie, trvá 2 až 4 hodiny. „Pri operácii sa zmenšuje objem prsníka a to zredukovaním prsnej žľazy a tukového tkaniva. Adekvátne k novému objemu a tvaru prsníka je potrebné odobrať aj prebytočné množstvo kože. Pri veľkých prsníkoch väčšinou dochádza aj k ich poklesu, preto počas operácie je potrebné aj ich "nadvihnutie" a následná fixácia v tejto novej polohe. Jazvy sú vedené okolo prsného dvorca, vertikálne od dvorca v strednej časti prsníka a prípadne - a to hlavne pri veľmi veľkých prsníkoch - aj pod prsníkom. Jazvy na prsiach sa hoja veľmi pekne a približne po roku už takmer nie sú viditeľné,“ dodáva doktor Zamboj z kliniky Belleza v Trnave. Po operácii je vhodné nosiť tzv. kompresnú – elastickú podprsenku po dobu minimálne 6 týždňov.

Ak sa žena rozhodne pre zmenšenie prsníkov pred tým, než má deti, mala by vedieť jednu vec. „Operácia môže mať vplyv na tvorbu materského mlieka. Na tento fakt je potrebné upozorniť každú pacientku, ktorá do budúcna plánuje mať deti. Vo väčšine prípadov žena môže kojiť aj po operácii, no ako som spomínal, toto riziko tu existuje,“ dodal doktor Zamboj na záver.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred výberom dovolenky
<< predchádzajúci článok
Video: Tako nás vidia Belgičania

Zmenšovanie prsníkov – žiadna rarita! - diskusné fórum čitateľov