Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. augusta 2007

Zmeny v kabinete posilnia poľskú vláduPoľská koaličná vláda sa v pondelok definitívne rozpadla odvolaním štyroch ministrov z dvoch menších koaličných strán, čím otvorila cestu predčasným voľbám na jeseň tohto roku. ...Zdieľať

VARŠAVA 13. augusta (WEBNOVINY) - Poľská koaličná vláda sa v pondelok definitívne rozpadla odvolaním štyroch ministrov z dvoch menších koaličných strán, čím otvorila cestu predčasným voľbám na jeseň tohto roku. Podľa premiéra Jaroslawa Kaczyńského najnovší vývoj vyplýva zo zmenenej politickej situácie v krajine, ktorá však podľa neho posilní vládny kabinet. Odvolaných ministrov z konzervatívnej Ligy poľských rodín (LPR) a Sebaobrany nahradia odborníci, ktorí sú na svoje nové posty "vynikajúco pripravení", vyhlásil premiér.

Odchod dvoch politických strán z vládnej koalície znamená pre Kaczyńského nový kabinet stratu väčšiny v poľskom parlamente. Menšinová vláda, v ktorej zostala len strana bratov Kaczyńských Právo a Spravodlivosť (PiS), má v 460-miestnom parlamente len 149 poslaneckých kresiel. Sebaobrana disponuje 46 a LPR 29 poslaneckými mandátmi.

Prezident Lech Kaczyński v pondelok vymenil šéfov štyroch ministerstiev a nahradili ich dvoma nezávislými odborníkmi a dvoma skúsenými politikmi z vlastnej strany. Odvolaného ministra školstva Romana Giertycha (LPR) nahradil 57-ročný podpredseda Senátu Ryszard Legutko (PiS). Na poste ministra morského hospodárstva Rafala Wiecheckého (LPR) vymenil 39-ročný Marek Grobarczyk, nezávislý odborník v oblasti námorníctva. Ministrom výstavby sa namiesto Andrzeja Aumillera zo Sebaobrany stal nezávislý 37-ročný Miroslaw Barszcz, bývalý námestník na ministerstve financií. Annu Kalatovú (Sebaobrana) na čele ministerstva práce nahradila jej námestníčka, 44-ročná Joanna Kluziková-Rostkowská (PiS).

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do zrekonštruovaných bytov na Herlianskej sa sťahujú nájomníci
<< predchádzajúci článok
Mesto vypláca peniaze za zhodené kilogramy

Zmeny v kabinete posilnia poľskú vládu - diskusné fórum čitateľov