Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. decembra 2006

Zmrazenie rokovaní EÚ s Tureckom je pre SR neprijateľnéPre Slovenskú republiku je prípadné zmrazenie prístupových rokovaní Európskej únie (EÚ) s Tureckom neprijateľné a verejne vystupuje za to, aby k tomu nedošlo, uviedol na dnešnej tlačovej besede ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) - Pre Slovenskú republiku je prípadné zmrazenie prístupových rokovaní Európskej únie (EÚ) s Tureckom neprijateľné a verejne vystupuje za to, aby k tomu nedošlo, uviedol na dnešnej tlačovej besede Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR šéf rezortu Ján Kubiš. Slovensko však súhlasí s pozastavením rokovaní s Tureckom v ôsmich dočasne zatvorených kapitolách, ktoré súvisia s plnením Ankarského protokolu. Takzvaný Ankarský protokol, ktorý Turecko podpísalo, hovorí o plnení jeho colných záväzkov voči ostatným členským krajinám EÚ vrátane Cypru.

Únia je rozdelená na tri skupiny štátov. V prvej sú krajiny, ktoré považujú postoj EÚ voči Turecku za príliš tvrdý, v druhej krajiny, ktoré sa dožadujú prísnejších opatrení v podobe väčšieho počtu zatvorených kapitol. Chcú presadiť klauzulu, ktorá by umožnila hodnotenie plnenia záväzkov Turecka voči únii v pevnom termíne. Slovensko patrí do tretej skupiny, zostáva pri ôsmich kapitolách a nesúhlasí so sprísnením stanoviska. Pre Slovensko je dôležité, že rokovania s Tureckom pokračujú, pripomenul Kubiš. Dodal, že SR sa chce dočkať toho, keď Turecko splní všetky podmienky EÚ a stane sa jej plnoprávnym členom.

Slovensko sa domnieva, že prístupový proces Turecku prospieva, prispieva k demokratickým zmenám v krajine a prispôsobuje jej systém európskemu. Tieto zmeny sú prínosom aj pre nás, pretože upevňujú naše strategické partnerstvo s Tureckom, uviedol minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Líder bieloruskej opozície Milinkevič prevzal Sacharovovu cenu
<< predchádzajúci článok
Podľa premiéra Fica je oponentúra opozície bezzubá