Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

05. júla 2007

ZOH 2014 sa budú konať v ŠočiXXII. zimné olympijské hry bude hostiť v roku 2014 ruské Soči. Rozhodli o tom hlasovaním predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na svojom 119. zasadnutí v Guatemale. Zimný ...Zdieľať

GUATEMALA CITY 5. júla (WEBNOVINY) - XXII. zimné olympijské hry bude hostiť v roku 2014 ruské Soči. Rozhodli o tom hlasovaním predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na svojom 119. zasadnutí v Guatemale. Zimný športový sviatok sa prvýkrát v histórii uskutoční v Rusku, krajine s najväčším počtom medailí v histórii bielych olympiád. Navyše ZOH budú v meste, ktoré leží na morskom pobreží s teplou klímou.

Populárna dovolenková destinácia mnohých Rusov, ktorá sa nachádza 1500 km južne od Moskvy na pobreží Čierneho mora a v podhorí Kaukazu, privíta zimný športový olympijský svet od 7. do 23. februára 2014.
Soči zdolalo v súboji o pridelenie ZOH 2014 vo finálovom druhom kole o štyri hlasy kórejský Pjongčang, pričom už v prvom kole neuspel rakúsky Salzburg. Kórejský kandidát po prvom kole hlasovania viedol, keď dostal 36 platných hlasov. Za čiernomorské letovisko sa vtedy vyslovilo o dvoch členov MOV menej a za Mozartovo mesto hlasovalo 25 olympijských funkcionárov. V druhom kole sa však väčšina z tých, ktorí hlasovali predtým za Salzburg, priklonila na stranu Soči a výsledný pomer hlasov v porovnaní s Pjongčangom bol 51:47.
Zopakovala sa tak takmer identicky situácia spred štyroch rokov, keď víťazný Vancouver získal ZOH 2010 po tom, čo v prvom kole vypadol Salzburg a v druhom Pjongčang. Ten navyše úvodné hlasovanie vyhral a následne neuspel o tri hlasy.
Výsledky volieb členov Medzinárodného olympijského výboru oznámil jeho prezident Jacques Rogge o 17.23 h miestneho času (1.23 SELČ). "Medzinárodný olympijský výbor s radosťou oznamuje, že 22. zimné olympijské hry v roku 2014 získalo mesto Soči," vyhlásil Rogge a po jeho slovách medzi členmi ruskej delegácie v sále aj medzi obyvateľmi v Soči, kde boli v uliciach tisíce ľudí, vypukla veľká efória. Rusi sa objímali, bozkávali, sálou znelo mohutné "Soči, Soči..."
"Sme šťastní. Je to pre nás veľká satisfakcia a doslova historické rozhodnutie. Rusko sa stane viac otvoreným, viac demokratickejším. Sme teraz dlžníkmi MOV a budeme im to chcieť čo najskôr splatiť," uviedol šéf ruskej kandidatúry Dmitrij Černyšenko. Kým Rusi oslavovali, Kórejčania sa iba smutne pozerali, rukami si zakryli tváre a mnohí sa neubránili slzám.
Ruskej kandidatúre výrazne pomohla aj prítomnosť prezidenta krajiny Vladimira Putina v Guatemale, ktorý má navyše v Soči svoj prázdninový dom a do okolia čiernomorského mesta chodí pravidelne lyžovať. Výsledok hlasovania je aj jeho víťazstvom a navyše vylepšením medzinárodnej prestíže. Putinova vláda teraz plánuje uvoľniť 12 miliárd dolárov na rozvoj Soči a jeho okolia ako moderného komplexu pre zimné športy.
Voľba bola podľa očakávania dvojkolová. V prvom kole hlasovalo 97 členov MOV, pričom žiadny z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov a ďalej sa dostali Soči a Pjongčang. V druhom kole už nadpolovičná väčšina zo 100 členov MOV prisúdila víťazstvo Soči.
Hlasovaniu predchádzali prezentácie jednotlivých kandidátov, ktorí sa snažili na poslednú chvíľu presvedčiť členov MOV o výhodách svojich projektov. Na prezentáciách nechýbali ani príhovory predstaviteľov jednotlivých štátov, vôbec prvýkrát v histórii sa stalo, že by na rozhodujúce zasadnutie MOV prišli prezidenti či ministerskí predsedovia z kandidátskych krajín.
Hneď v úvode za Soči loboval ruský prezident Vladimir Putin, ktorý hovoril na začiatku po anglicky a v závere po francúzsky, pričom vyzdvihol, že počas ZOH v Soči sneh určite bude a na účastníkov by nečakali ani žiadne dopravné problémy. "Soči je najlepšia voľba. Naši športovci získali najviac medailí v histórii zimných olympijských hier, ale tie sme v Rusku ešte nikdy neorganizovali," vyhlásil Putin. "Milióny Rusov čakajú na vaše rozhodnutie s veľkou nádejou. Garantujem, že v Soči bude všetko pripravené načas," zakončil svoj príhovor Putin. Soči podporili aj krasokorčuliar Jevgenij Pľuščenko, plavec Alexander Popov či bývalý hokejista a teraz minister športu Viačeslav Fetisov.
Okrem rakúskeho kancelára Alfreda Gusenbauera presviedčal členov MOV o správnosti voľby za Salzburg aj bývalý skvelý lyžiar Franz Klammer, ktorý dokonca stál na čele kandidátskeho výboru. "Teší ma, že po rokoch môžem opäť bojovať so svetovou špičkou," vyjadril sa Klammer, ktorý hovoril o veľkej tradícii zimných športov v krajine a zdôraznil, že osem z jedenástich plánovaných športovísk sa už v súčasnosti využíva. Salzburg ako mesto v strednej Európe by bol podľa Rakúšanov ideálnym miestom na ZOH, keďže by to fanúšikovia zo všetkých kútov nemali ďaleko. "Vráťme olympijským hrám olympijské ideály. Zimné športy sú našou DNA," vyhlásil kancelár Gusenbauer, ale nepomohlo to.
Prekvapením záverečnej kórejskej prezentácie bol taliansky lyžiar Alberto Tomba, ktorý svoju podporu vyjadril prostredníctvom videoprezentácie. Kórejský prezident Roh Moo-hjun v rodnom jazyku vyslovil už známu myšlienku, že ZOH v Pjongčangu môžu napomôcť mieru vo svete a zjednoteniu Kórejského polostrova.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Roenick sa po 18 rokoch lúči s NHL
<< predchádzajúci článok
Rekord SR Bobkovej a triumf Klocovej na 800 m