15. februára 2018

ZOH 2018: Vlhová skončila v obrovskom slalome na 13. mieste

Trať 2. kola postavil Vlhovej tréner Livio Magoni. Napriek tomu Slovenka z tohto faktu nevyťažila. Po druhej jazde priznala, že spravila viacero drobných chýb, čo ju stálo lepšie umiestnenie.

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová v cieli 2. kola obrovského slalomu žien na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 15. februára 2018. Foto: TASR - Martin Baumann

Pjongčang 15. februára (TASR) - Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová získala zlatú medailu vo štvrtkovom preloženom obrovskom slalome na ZOH 2018 v Pjongčangu. V Alpskom centre Jangpchjong triumfovala s náskokom 39 stotín sekundy pred Nórkou Ragnhild Mowinckelovou. Bronz patrí Talianke Federice Brignoneovej (+0,46 s).

Slovenka Petra Vlhová obsadila konečné 13. miesto so stratou 2,11 sekundy. Po 1. kole bola dvanásta, jej krajanky Barbara Kantorová 42., resp. Soňa Moravčíková 43. V druhom kole mala Vlhová až 21. najlepší čas, klesla však len o jedno miesto. Moravčíkovú klasifikovali napokon na konečnom 37. mieste, Kantorovú na 41. pozícii.

Trať 2. kola postavil Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni. Napriek tomu Slovenka z tohto faktu nevyťažila. Po druhej jazde priznala, že spravila viacero drobných chýb, čo ju stálo lepšie umiestnenie. "Dalo sa zajazdiť lepšie, spravila som drobné chyby. Trináste miesto je možno pre niekoho dobré, ale ja som chcela viac. Počasie bolo lepšie ako v uplynulých dňoch, oteplilo sa a lepšie sa aj lyžuje. Najmä nefúka, čo je pozitívne," uviedla Vlhová v cieli druhého kola.

Shiffrinová získala v kariére už druhú olympijskú zlatú medailu. Tú prvú v slalome pred 4 rokmi v Soči. Dvadsaťdvaročná reprezentantka USA bola po prvom kole druhá so stratou 20 stotín na Talianku Manuelu Mölggovú. Tá ale nezvládla veľký tlak a 2. kolo pokazila. Napokon skončila až 8.

Výsledky:

ženy - obrovský slalom:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:20,02 min.

Nespokojný tréner Magoni

Tréner Livio Magoni nebol spokojný s výkonom svojej zverenky Petry Vlhovej vo štvrtkovom obrovskom slalome alpských lyžiarok na zimných olympijských hrách v Pjongčangu. Slovenská reprezentantka obsadila trinástu pozíciu, keď si o jedno miesto pohoršila v porovnaní s prvým kolom.

Vlhová mala pritom v druhej jazde výhodu trate, ktorej architektúra patrila práve Magonimu. V tejto sezóne dokázala viackrát v druhom kole riadne pridať. Nie všetky "obráky" jej vyšli, ale z predchádzajúcich štyroch vo Svetovom pohári sa trikrát umiestnila v prvej desiatke. Zatiaľ sa síce nedostala cez maximum, teda siedme miesto vo SP, no vyrovnala ho koncom decembra v Lienzi a vlani zažiarila na vrcholnom podujatí na MS v St. Moritzi ôsmou priečkou. Olympijská súťaž sa však zaradí medzi tie menej vydarené.

"Bol to naozaj zlý výkon, v prvom kole ešte ako tak, ale v druhom ako keby vôbec nelyžovala. Jeho trať bola pre Petru obvyklá, zvyčajne na takejto trati ide veľmi dobre, ale neviem, čo sa stalo dnes, keď bola olympijská súťaž. Dúfam, že v piatkovom slalome dokážeme niečo zmeniť,"povedal pre TASR Magoni, ktorý medzi príčiny nezaradil presunutie obrovského slalomu z pondelka na štvrtok: "Pre všetky to bolo rovnaké."

Na snímke Livio Magoni, tréner slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej počas 1. kola obrovského slalomu žien na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 15. februára 2018.

Aj sama Vlhová si uvedomovala, že výkon nesplnil jej osobné kritériá: "Dalo sa zajazdiť lepšie, spravila som drobné chyby. Trináste miesto je možno pre niekoho dobré, ale chcela som viac. V prvom kole som išla pomerne dobre, akurát strednú pasáž som trocha pokazila. Boli tam drobné chyby, ktoré ľudia nevidia, ale ja áno. Je to taký môj zlozvyk. V druhom kole som ich urobila viac, bola som neskoro pri bránkach a všetko sa potom ukázalo v cieli."

Taliansky kouč povedal po stredajšom presunutí slalomu, že z pohľadu Vlhovej najsilnejšej disciplíny by bolo vhodnejšie, keby sa "obrák" neuskutočnil. Po štvrtkovom výsledku nechcel o mentálnom nastavení 22-ročnej lyžiarky špekulovať: "V piatok uvidíme, či to bude lepšie. Nie sme v Petrinej hlave a nevieme, čo sa v nej odohráva."

Slovenka by už ďalšie rušenie súťaže neprivítala a hoci trinástu priečku nepovažovala za úspech, chuť pred slalomom jej rozhodne nezobrala. "Je dobré, že sa konečne začalo jazdiť. Predtým to bolo nepríjemné, vyviezli nás hore, tam sme čakali, potom sme zas išli dole a celé sa to takto opakovalo. Nič som nerobila, a aj tak som z toho bola unavená. Som rada, že už súťažím, teším sa na slalom. Chcem podať môj najlepší výkon a potom sa ukáže, čo z toho vzíde," uzavrela Vlhová, ktorú sa realizačný tím snažil čo najskôr stiahnuť zo svahu. "Dnes už nebude tréning, okamžite ideme na ubytovanie, kde budeme regenerovať, pracovať s fyzioterapeutom a čakať na zajtrajšok," vysvetlil Magoni postup pred dňom D.

Moravčíkovej debut na 37. mieste

Slovenská lyžiarka Soňa Moravčíková absolvovala v Pjongčangu svoju olympijskú premiéru vo štvrtkovom obrovskom slalome. Práve v tejto disciplíne dosiahla koncom minulého roka tri víťazstvá na podujatiach FIS.

Iba 18-ročná reprezentantka figurovala po prvom kole na 43. pozícii. Vďaka olympijským pravidlám mala po odjazdení najlepšej tridsiatky šancu aj v druhom kole, v ktorom sa posnula na 37. miesto. Na vlaňajších majstrovstvách sveta juniorov skončila v obrovskom slalome na tej istej priečke, tento rok ju na MSJ diskvalifikovali v druhom kole. Pod piatimi kruhmi dosiahla hneď na prvý "obrákový" pokus rovnaký výsledok, aký pred rokom na podujatí, ktoré bolo pre ňu dosiaľ vrcholné. Zvládla to, aj keď zjazdovka v stredisku Jangpchjong bola pre mladú lyžiarku výzva: "Trať bola dosť ťažká, bolo to rozbité najmä na strmine, kde som mala problémy a spravila som tam aj pomerne veľa chýb. Ale teším sa, bol to olympijský debut a mám dobrý zážitok."

Na snímke slovenská lyžiarka Soňa Moravčíková počas 1. kola obrovského slalomu žien na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 15. februára 2018.

V Kórejskej republike nadobudla aj ďalšiu novú skúsenosť, keďže dosiaľ ešte nikdy nesúťažila mimo Európy. Pripravuje sa v Nórsku, kde aj absolvovala väčšinu svojich doterajších súťaží a pripísala si tri "fisové" úspechy: "Určite je to niečo iné ako na pretekoch FIS. Je to náročnejšie, lyže dosť skáču na snehu, ktorý je veľmi odlišný od toho v Európe."Moravčíková sa v opise povrchu zhodla s reprezentačnými kolegami, sneh zložený z drobných čiastočiek je podľa nej agresívnejší, lyže na ňom viac "chytajú".

Moravčíková sa prvýkrát v rozvíjajúcej sa kariére postavila na štart v spoločnosti najväčších hviezd alpského lyžovania, medzi ktoré už patrí aj jej krajanka Petra Vlhová: "Na štarte som pociťovala aj nervozitu, najmä keď som okolo mňa videla všetky tie dobré dievčatá."Moravčíková mala všetky dôvody usmievať sa pri rozhovoroch rovnako ako slnko, ktoré vo štvrtok zasvietilo na areál točivých disciplín: "Konečne je celkom dobré počasie, takže sa tešíme."