Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2023

Zomrel bývalý americký minister zahraničia Henry Kissinger, držiteľ Nobelovej ceny za mierVo veku 100 rokov v stredu zomrel bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger. Oznámila to jeho poradenská firma. Kissinger mal mimoriadny vplyv na globálne ...Zdieľať
henry kissinger 1 676x451 30.11.2023 (SITA.sk) - Vo veku 100 rokov v stredu zomrel bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger. Oznámila to jeho poradenská firma. Kissinger mal mimoriadny vplyv na globálne dianie za prezidentov Richarda Nixona a Geralda Forda, čím si vyslúžil aj ostrú kritiku aj Nobelovu cenu za mier.


Kissinger ako prvý uskutočnil takzvanú „kyvadlovú diplomaciu“ v snahe o mier na Blízkom východe. Použil tajné kanály na presadzovanie vzťahov medzi Spojenými štátmi a Čínou, čím ukončil desaťročia vzájomnej izolácie a nepriateľstva.

Inicioval rokovania v Paríži s cieľom dostať Spojené štáty z nákladnej vojny vo Vietname. Zároveň presadzoval politiku zmiernenia napätia so Sovietskym zväzom, ktorá viedla k dohodám o kontrole zbrojenia.

Veku 100 rokov sa Kissinger dožil v máji. Aj v posledných mesiacoch života sa však zaoberal globálnymi záležitosťami. Napríklad za situácie, v ktorej sa americko-čínske bilaterálne vzťahy nachádzali na dne, sa v júli v Pekingu stretol s čínskym vodcom Si Ťin-pchingom.


Zdroj: SITA.sk - Zomrel bývalý americký minister zahraničia Henry Kissinger, držiteľ Nobelovej ceny za mier © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico avizuje mimoriadnu schôdzu o „hýrení“ Sulíka v Dubaji, bude požadovať náhradu za vychľastané poldecáky (video)
<< predchádzajúci článok
Odhodlanie nás všetkých je robiť to, čo je správne pre Slovensko a demokraciu, tvrdí Korčok