Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

20. augusta 2021

Zomrel herec a majster bojových umení Sonny Chiba, v nemocnici podľahol koronavírusuVo veku 82 rokov zomrel japonský herec a majster bojových umení Sonny Chiba, ktorý sa predstavil vo viac ako stovke filmov. Rodák z Fukuoky, v Japonsku známy ako Šiniči Čiba, skonal vo štvrtok v ...Zdieľať
japan_obit_sonny_chiba_66986 b82b71838c674999b81a27c4df7af064 convertimage 676x534 20.8 - Vo veku 82 rokov zomrel japonský herec a majster bojových umení Sonny Chiba, ktorý sa predstavil vo viac ako stovke filmov.


Rodák z Fukuoky, v Japonsku známy ako Šiniči Čiba, skonal vo štvrtok v nemocnici neďaleko Tokia, kde bol od 8. augusta hospitalizovaný s ochorením COVID-19. V piatok o tom informoval jeho manažment, ktorý zároveň poznamenal, že herec nebol zaočkovaný.

Hral antihrdinov


Chiba sa preslávil v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v Japonsku, keď stvárňoval samurajov, bojovníkov a policajných detektívov, takzvaných trpiacich „antihrdinov“ pokúšajúcich sa prežiť v násilnom svete. Veľkú časť kaskadérskych kúskov si pritom robil sám.

Jeho medzinárodná kariéra odštartovala po uvedení japonského akčného filmu Gekitocu! Sacudžin ken (1974), medzinárodne známeho ako The Street Fighter, ktorý sa stal populárnym v Spojených štátoch. Medzi svoje obľúbené nízkonákladové tituly ho pritom radí aj americký filmár Quentin Tarantino, ktorý neskôr Chibu obsadil do úlohy výrobcu mečov Hattoriho Hanzu vo svojich filmoch Kill Bill a Kill Bill 2 (2003 a 2004).

Jeho kariére pomohol aj globálny boom kung fu filmov, ktorý odštartovala legenda bojových umení Bruce Lee, i keď Chiba podľa kritikov predvádzal v porovnaní s Leem drsnejší, akoby pouličný štýl boja.

Synovia idú v jeho šľapajách


Okrem iného sa objavil aj v hollywoodskom akčnom filme Železný orol 3 (1992) v réžii Johna Glena, viacerých hongkonských tituloch, či snímke Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda (2006).

V roku 1980 Chiba založil Japan Action Club s cieľom vychovať mladšiu generáciu hercov, medzi ktorých patrí napríklad aj Hiroyuki Sanada, jeden z najvyhľadávanejších japonských hercov v Hollywoode, známy napríklad z filmov Posledný samuraj (2003), Križovatka smrti 3 (2007), Wolverine (2013) alebo 47 roninov (2013).

Chiba po sebe zanechal tri deti, dcéru Juri Manase a synov Mackenyu Aratu a Gordona Maedu, pričom všetci traja sú hercami.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel herec a majster bojových umení Sonny Chiba, v nemocnici podľahol koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slipknot ohlásili nový termín prvého koncertu na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Na Bojnickom zámku bude Nočná krádež

Zomrel herec a majster bojových umení Sonny Chiba, v nemocnici podľahol koronavírusu - diskusné fórum čitateľov