Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

20. februára 2020

Zomrel počítačový vedec Larry Tesler, ktorý vymyslel príkazy ctrl-alt-delete


Tagy: úmrtie

V pondelok zomrel počítačový vedec Larry Tesler, ktorého nápady, ako napríklad príkazy vystrihnúť, kopírovať a prilepiť, zjednodušili používanie osobných počítačov. Informuje o tom spravodajský ...Zdieľať
sviecka 676x466 20.2.2020  - V pondelok zomrel počítačový vedec Larry Tesler, ktorého nápady, ako napríklad príkazy vystrihnúť, kopírovať a prilepiť, zjednodušili používanie osobných počítačov. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Rodák z New Yorku sa dožil 74 rokov.


Zosnulému vedcovi vzdala poctu okrem iných spoločnosť Xerox, kde svojho času pracoval. "Vynálezca (príkazov - pozn. SITA) vystrihnúť/kopírovať a prilepiť, nájsť a nahradiť a ďalších, bol niekdajší výskumník Xeroxu Larry Tesler. Váš pracovný deň je jednoduchší vďaka jeho revolučným nápadom," uviedla spoločnosť na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Lawrence "Larry" Gordon Tesler sa narodil 26. apríla 1945 v newyorskom Bronxe. Po štúdiách na Stanfordovej univerzite v Kalifornii sa začal venovať dizajnu užívateľského rozhrania - úprave počítačových systémov, aby boli viac užívateľsky príjemné.

Pracoval pre viacero veľkých technologických firiem. Začínal v Xerox Palo Alto Research Center a neskôr pracoval pre Apple, Amazon či Yahoo. Pôsobil aj ako nezávislý konzultant.

Svoj zrejme najznámejší vynález, spomínané príkazy vystrihnúť, kopírovať a prilepiť, údajne vymyslel na základe starej metódy úpravy, pri ktorej ľudia fyzicky vystrihovali časti tlačených textov a prilepovali ich na iné miesta. Príkazy spopularizovala spoločnosť Apple, ktorá ich v roku 1983 začlenila do systému v počítači Lisa a o rok neskôr v Macintoshi.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel počítačový vedec Larry Tesler, ktorý vymyslel príkazy ctrl-alt-delete © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kde napadlo najviac snehu. Môže sa to stať i na Slovensku?
<< predchádzajúci článok
Spevácke hviezdy pomôžu Sabinke, tradičný rockový večer ponúkne skvelé hity

Zomrel počítačový vedec Larry Tesler, ktorý vymyslel príkazy ctrl-alt-delete - diskusné fórum čitateľov