Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2019

Zomrela členka Švédskej akadémie, ktorá udeľuje Nobelovu cenuNa archívnej snímke Sara Daniusová.Zdieľať
Na archívnej snímke Sara Daniusová. Foto: AP
Helsinki 12. októbra (TASR) - Sara Daniusová, bývalá stála tajomníčka Švédskej akadémie udeľujúcej Nobelovu cenu za literatúru, zomrela v sobotu vo veku 57 rokov. Informovala o tom agentúra AP.


Jej rodina oznámila, že Daniusová zomrela po dlhej chorobe. Švédske média informovali, že trpela rakovinou prsníka.

Daniusová funkciu stálej tajomníčky prevzala v roku 2015 od historika a autora Petra Englunda, ktorý ju zastával šesť rokov. Stala sa tým prvou ženou v histórii na tejto pozícii. Za členku 18-člennej Švédskej akadémie ju zvolili v roku 2013. Členstvo v akadémii je doživotné.

Daniusovú donútili z úradu odstúpiť v apríli 2018 v súvislosti s tým, ako akadémia riešila sexuálny škandál, ktorého ústrednou postavou bol Francúz Jean-Claude Arnault. Arnaulta, ktorý je manželom bývalej členky Švédskej akadémie Katariny Frostensonovej, neskôr obvinili a následne aj na súde usvedčili zo znásilnenia. Tento muž je tiež zodpovedný za opakovaný únik mien laureátov Nobelovej ceny za literatúru, ktoré podľa tradície musia zostať v tajnosti.

Akadémia sa rozhodla v roku 2018 po prvý raz za ostatných 70 rokoch odložiť udelenie Nobelovej ceny za literatúru. Laureáta za rok 2018 oznámila 10. októbra tohto spoločne s laureátom za rok 2019.

Nobelovu cenu za literatúru za rok 2019 získal rakúsky spisovateľ Peter Handke. Držiteľkou ocenenia za rok 2018 sa stala poľská autorka Olga Tokarczuková.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moody's potvrdila odhad rastu poľskej ekonomiky na úrovni 4,4 %
<< predchádzajúci článok
Predseda českej Snemovne chce, aby si poslanci Gotta uctili potleskom

Zomrela členka Švédskej akadémie, ktorá udeľuje Nobelovu cenu - diskusné fórum čitateľov