Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

30. septembra 2020

Zrušia sa preukazy zdravotného poistenia? Po novom bude u lekára stačiť aj mobilná aplikáciaElektronizácia mení podobu zdravotníctva a rozširuje možnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti.Zdieľať
poisťovne

Z novely zákonov o zdravotnom poistení a poisťovníctve, ktorú 30. septembra schválila vláda, vyplýva, že poistenci sa budú môcť u lekára preukazovať už aj prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo občianskym preukazom s čipom či rodným číslom, teda nielen klasickou „kartičkou poistenca“.

Znamená to, že ministerstvo zdravotníctva ráta so zánikom klasických preukazov poistenca v podobe, v akej sme ich poznali doteraz?

Postačí aj mobilná aplikácia

Novela o zdravotnom poistení a poisťovníctve by mala nadobudnúť účinnosť začiatkom nového roka, 1. januára 2021. Dôvodom jej zavedenia je posun vo využívaní prostriedkov elektronickej komunikácie, vyplýva z vyjadrenia hovorkyne ministerstva Zuzany Eliášovej.

Súčasné znenie zákona neumožňuje (mimo krízového obdobia) preukazovanie sa poistenca pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti prostredníctvom mobilnej aplikácie. Návrh novely zákona takúto formu preukazovania umožňuje,“ vysvetlila Eliášová s dodatkom, že aj v súčasnosti využívajú mnohí poistenci občiansky preukaz s čipom, ktorý nahrádza preukaz poistenca.

Legislatívna úprava teda neveští zánik klasickým preukazom zdravotného poistenia, ale poistencom umožňuje využívať modernejšie spôsoby, ktoré budú rovnocennou alternatívou doterajších „kartičiek“.

Akceptujú aj Európsky preukaz zdravotného poistenia

Zaujímalo nás, aké možnosti preukazovania sa u lekára či v lekárni poistencom aktuálne ponúkajú samotné zdravotné poisťovne.

Poistenci VšZP sa môžu u lekára, v lekárni alebo vo výdajni zdravotníckych pomôcok identifikovať okrem štandardného preukazu poistenca aj Európskym preukazom zdravotného poistenia. VšZP ho vydáva poistencom automaticky po potvrdení prihlášky na verejné zdravotné poistenie v Slovenskej republike, resp. na základe ich žiadosti,“ informovala Zuzana Štukovská z komunikačného referátu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).

 

Ako doplnila, podľa platnej legislatívy môžu poistenci použiť aj občiansky preukaz s čipom, pričom nie je potrebné, aby k nemu mali aktivovaný aj elektronický podpis.

Doteraz vydané preukazy zostávajú v platnosti

Legislatívna úprava sa podľa Štukovskej týka iba vydávania nových preukazov a všetky doteraz vydané preukazy poistenca zostávajú naďalej v platnosti. Poistenci ich teda môžu využívať až do skončenia doby platnosti.

 

Poistenci VšZP majú od októbra 2017 preukaz poistenca dostupný aj v mobilnej aplikácii, kde sa zobrazuje vždy len aktuálne platný preukaz, to znamená, ak bol poistencovi vydaný obojstranný preukaz poistenca, zobrazí sa mu preukaz poistenca s Európskym preukazom zdravotného poistenia. Ak bol poistencovi vydaný len Európsky preukaz zdravotného poistenia z dôvodu, že je držiteľom občianskeho preukazu s elektronickým čipom, v mobilnej aplikácii má k dispozícii už len Európsky preukaz zdravotného poistenia,“ doplnila.

Zo štatistík VšZP vyplynulo, že preukaz poistenca v mobile si otvorilo už vyše 145-tisíc klientov a počet kliknutí na preukaz poistenca sa aktuálne blíži k číslu 900-tisíc.

Občiansky preukaz s čipom, alebo len rodné číslo

Rozšírené možnosti identifikácie majú aj poistenci súkromných zdravotných poisťovní.

Pacienti sa pri návšteve lekára preukazujú zväčša preukazom poistenca príslušnej zdravotnej poisťovne, teda tzv. kartičkou poistenca. V prípade, ak je pacient držiteľom občianskeho preukazu s elektronickým čipom, preukazuje sa v ambulancii lekára týmto dokladom. Počas krízovej situácie je možné preukázať sa aj preukazom v mobilnej aplikácii zdravotnej poisťovne alebo uvedením svojho rodného čísla, pričom sa navrhuje, aby tieto spôsoby zostali v platnosti aj mimo krízovej situácie,“ ozrejmil Matej Štepianský, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera.

 

Ako uviedla hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová, „navrhovaná právna úprava umožňuje každému poistencovi preukázať sa preukazom poistenca prostredníctvom mobilnej aplikácie, v prípade, ak nevlastní doklad totožnosti s čipom. Alternatívou je preukázanie sa prostredníctvom uvedenia svojho rodného čísla, ktoré si daný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže overiť na portáli príslušnej zdravotnej poisťovne alebo na portáli Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.“© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pellegrini: Ekonomická pomoc vlády je pomalá, nedostatočná a veľmi komplikovaná
<< predchádzajúci článok
Kriminalisti objasnili ďalší veľký daňový podvod, zahŕňal viac ako 70 spoločností

Zrušia sa preukazy zdravotného poistenia? Po novom bude u lekára stačiť aj mobilná aplikácia - diskusné fórum čitateľov