24hod.sk    Šport    F1

18. októbra 2009

”Som majster sveta, bejby,” radoval sa Button

Britský pilot Jenson Button sa v nedeľu stal novým šampiónom motoristického seriálu formuly 1. Dvadsaťdeväťročný jazdec stajne Brawn GP síce na VC Brazílie finišoval až na piatej priečke, v ...

SAO PAULO 18. októbra (WEBNOVINY) - Britský pilot Jenson Button sa v nedeľu stal novým šampiónom motoristického seriálu formuly 1. Dvadsaťdeväťročný jazdec stajne Brawn GP síce na VC Brazílie finišoval až na piatej priečke, v celkovom zúčtovaní mu to však stačilo na zisk majstrovského primátu a to ešte jedno podujatie pred koncom sezóny 2009. Button sa na štarte postavil až na 14. pozíciu, dokázal sa však prepracovať na bodované priečky a jeho najväčší konkurent a tímový kolega Rubens Barrichello skončil s veľkou smolou až ôsmy.

Button má po predposledných šestnástych pretekoch sezóny pred Barrichellom nedostihnuteľný sedemnásťbodový náskok, ktorý už brazílsky veterán nemôže zmazať. Navyše pred Barrichella sa dostal v hodnotení MS aj Nemec Sebastian Vettel, pilot Red Bullu je však za Buttonom o 15 bodov. Veľkú cenu Brazílie na okruhu Interlagos vyhral Austrálčan Mark Webber z tímu Red Bull, ktorý po Veľkej cene Nemecka dosiahol druhý triumf v sezóne i v kariére. V dramatických pretekoch skončil druhý Poliak Robert Kubica, na bronzový stupienok vystúpil vlaňajší majster sveta Lewis Hamilton. Okrem individuálneho titulu oslavujú po VC Brazílie v tíme Brawn aj zisk Pohára konštruktérov, keďže na novembrovej veľkej cene v Abú Zabí ich už Red Bull nemôže predstihnúť.

Brawn sa tešil z Pohára konštruktérov len necelých jedenásť mesiacov po svojom vzniku, keď ho Ross Brawn postavil na základoch bývalého tímu Honda. Brawn sa stal prvým tímom histórie, ktorý získal Pohár konštruktérov hneď vo svojej premiérovej sezóne. "Sme majstri," kričal bezprostredne po skončení pretekov Button ešte z kokopitu svojho monopostu a neskôr pre BBC povedal: "Je to naozaj skvelé, najmä po udalostiach z ostatných týždňov. Bola to vynikajúca Veľká cena - som majster sveta, bejby! Keď som si pred 21 rokmi po prvýkrát sadol do automobilu, ani v najmenšom som neočakával, že sa raz stanem svetovým šampiónom, no presne to sa dnes stalo." Radosť neskrýval ani Ross Brawn: "Je to naozaj výborné. V zime sme odviedli senzačnú prácu a chcem sa poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli, no niektorí z nich nanešťastie museli odísť. Druhá polovica sezóny bola mimoriadne náročná, ale dnes nám to vskutku vyšlo. Jenson presne vedel, čo musí urobiť." Pre Buttona to v nedeľu bola 169. veľká cena v kariére, bez pochyby sa však zaradí na prvú priečku v jeho osobnom zozname najpamätihodnejších štartov.