Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. októbra 2019

A. Kalavská už podala podnet na GP pre tender na záchrankyNa archívnej snímke ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.Zdieľať
Na archívnej snímke ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. Foto: TASR - Marko Erd
Bratislava 30. októbra (TASR) - Ministerka zdravotníctva už pre tender na záchranky podala podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR. Povedala to po stredajšom rokovaní vlády. Dodala, že ak sa potvrdí, že bolo pri tendri akékoľvek pochybenie, je pripravená na všetky možnosti.


"Bola som asi prvá, ktorá dala podnet na generálnu prokuratúru," povedala Kalavská v reakcii na tvrdenia poslanca Mareka Krajčího (OĽaNO), že ministerka nekonala a že sa na GP už obrátil on. Kalavská dodala, že si vyžiadala aj informácie od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Keďže spolupráca s úradom aj predsedom ÚDZS bola podľa jej slov nulová, odvolali ho z funkcie.

"Nech sa stane čokoľvek, dozvieme sa pravdu, a ak sa potvrdí, že tam bolo niečo, čo nie je kóšer, som za všetky možnosti," zdôraznila. Ministerka zároveň informovala o tom, že sa rozprávala so záchrankami v gescii rezortu, aby sa pripravili na situáciu, keď by bolo nutné, aby obhospodárili viac bodov, ako majú.

Kalavská vysvetlila, že opakovane sedela s právnikmi a pýtala sa ich, či je možné tender zrušiť. "Bolo mi mnohými právnikmi povedané, že tender nie je možné zrušiť. Verejné obstarávanie s tým nič nemá, to je špeciálny zákon," vysvetlila s tým, že jediné, čo môže v tejto situácii urobiť, je dať v rámci zrýchleného legislatívneho konania nový zákon na novembrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

Člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Marek Krajčí v stredu informoval o tom, že podal pre výberové konanie na obsadenie staníc záchrannej zdravotnej služby (ZZS) podnet na GP. Vyzval ministerku Kalavskú, aby vláde "urýchlene" predložila návrh na vymenovanie nového predsedu ÚDZS. Tvrdí, že ministerku výbor vyzýval, aby konala, podľa jeho slov tak neurobila.

Výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií ZZS za 800 miliónov eur v polovici júna sa týkalo 328 bodov. Najviac ich získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Dôvodom pochybností okolo tendra boli informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Vtedajší predseda ÚDZS Tomáš Haško však zaujatosť členov komisie opakovane odmietol. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecká vláda pripravila opatrenia proti zločinom z nenávisti
<< predchádzajúci článok
Netanjahu odmietol konšpiračnú teóriu o atentáte na Rabina

A. Kalavská už podala podnet na GP pre tender na záchranky - diskusné fórum čitateľov