Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. septembra 2009

Ak má byť stretnutie úspešné, Maďari nesmú obviňovať Slovensko, uviedol FicoPredseda vlády SR Robert Fico víta pripravované stretnutie s predsedom vlády Maďarskej republiky Gordonom Bajnaiom, ktoré sa má uskutočniť 10. septembra v Maďarsku. Na rokovaní je pripravený ...Zdieľať
BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) - Predseda vlády SR Robert Fico víta pripravované stretnutie s predsedom vlády Maďarskej republiky Gordonom Bajnaiom, ktoré sa má uskutočniť 10. septembra v Maďarsku. Na rokovaní je pripravený diskutovať o všetkých témach, ktoré predloží maďarská strana. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa predsedu vlády SR Silvia Glendová. "Opäť však pripomína, že úspešnému priebehu tohto stretnutia neprospievajú jednostranné obvinenia Slovenska zo zhoršenia slovensko-maďarských vzťahov, ktoré neustále vznáša maďarská strana," píše Glendová.


"Predseda vlády SR Robert Fico je nepríjemne prekvapený neznalosťou maďarskej strany o obsahu novelizácie zákona o slovenskom štátnom jazyku. Toto prekvapenie je o to hlbšie, ak s absolútnymi nepresnosťami vystupuje jeho maďarský partner Bajnai," tvrdí hovorkyňa. Bajnai sa dnes v rozhovore pre maďarskú tlačovú agentúru MTI okrem iného pýta, "prečo je v Európe 21. storočia potrebné, aby ľudia, ktorí sú nepopierateľne slovenskými občanmi, boli prenasledovaní a pokutovaní iba preto, že hovoria s doktorom či počúvajú omšu v maďarčine". Zákon o štátnom jazyku totiž podľa Fica vôbec neupravuje používanie liturgických jazykov a komunikácia v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach nemôže byť podľa citovaného zákona pokutovaná. "Predseda vlády verí, že ide iba o nedbalosť pri oboznamovaní sa s obsahom zákona o slovenskom štátnom jazyku a nie o úmysel, šíriť za každú cenu lživé informácie o Slovensku a jeho legislatíve," uzavrela Glendová.

Maďarský premiér Gordon Bajnai sa so svojím slovenským kolegom Robertom Ficom stretne 10. septembra v meste Szécsény (po slovensky Sečany) na severe Maďarska. Dnes to oznámil hovorca maďarskej vlády Domokos Szollár. Mesto sa nachádza v Novohradskej župe neďaleko maďarsko-slovenských hraníc.

Szollár ešte v pondelok vyhlásil, že Bajnai rokovanie nechce upriamiť iba na problémy medzi krajinami, ale aj na spoluprácu. Slovenský zákon o štátnom jazyku, ktorý sa nepáči maďarskej strane, je nevyhnutnou a dôležitou otázkou, ale takou je aj rozvoj hospodárskych vzťahov medzi krajinami, uviedol vtedy hovorca odvolávajúc sa na Bajnaia. Cieľom dialógu bude znížiť pretrvávajúce napätie medzi Slovenskom a Maďarskom.

Normálne vzťahy by boli prospešné pre Maďarsko aj Slovensko, uviedol Bajnai

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čína a Slovensko by mali svoje vzťahy premeniť na spoluprácu
<< predchádzajúci článok
Zať bývalého rumunského kráľa odstúpil z prezidentských volieb

Ak má byť stretnutie úspešné, Maďari nesmú obviňovať Slovensko, uviedol Fico - diskusné fórum čitateľov