Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

14. júla 2019

Ak sa vám usadil na balkóne sokol, doprajte mu pokojNa snímke sokol červenonohý.Zdieľať
Na snímke sokol červenonohý. Foto: TASR - Pavol Remiaš
 
Bratislava 14. júla (TASR) - Pričinením veľkého množstva malých hlodavcov je tento rok sokolov na sídliskách viac. Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) preto radí, ako by sa mali ľudia správať, keď ich stretnú na svojom balkóne alebo parapete. Upozorňujú, že aj mláďatá, ktoré vyzerajú opustene, väčšinou pomoc človeka nepotrebujú.


"V aktuálnom období z hniezd vyletujú mladé sokoly. Po opustení hniezda sú ešte slabé, nedokážu dobre lietať. Často sadnú tam, kde sa unavia – vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne," opisuje Roman Slobodník z RPS. Sokoly si však podľa neho len potrebujú oddýchnuť a načerpať energiu, čo niekedy môže trvať aj viac dní.

"Dospelý pár by mal nelietajúce mláďatá prikrmovať tam, kde sa rozhodli pristáť. Ak je mláďa vitálne, čulé, bez zranení a vyzerá byť v poriadku, doprajte mu prosím čas a pokoj. Báť sa ich nemusíte," vysvetľuje ochranár. Ak je mláďa na zemi, Lucia Deutschová z RPS odporúča vyložiť ho na konár alebo múrik do tieňa, kde bude v bezpečí pred mačkami a psami.

Ak je sokol apatický alebo zranený, je podľa ochranárky lepšie kontaktovať odborníkov zo Štátnej ochrany prírody, Ochrany dravcov na Slovensku alebo iného združenia. "Jedince nekŕmte a neodnášajte z miesta nálezu bez porady s odborníkmi, správnym postupom im môžete zachrániť život," zdôrazňuje.

Ochranárom môžu ľudia nahlásiť aj zdravé sokoly. Stačí vyplniť stručný formulár na ich stránke. Nachádzajú sa na nej aj ďalšie rady, ako sa zachovať pri náleze chráneného živočícha.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sobotný večer na Pohode: Charlotte Gainsbourgová i Liam Gallagher + video
<< predchádzajúci článok
Zlatý hlas z Prahy Karel Gott oslávi 80. narodeniny

Ak sa vám usadil na balkóne sokol, doprajte mu pokoj - diskusné fórum čitateľov