Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. mája 2011

Aktivity Maďarska nás ohroziť nemôžu, vyhlásil DzurindaAktivity maďarskej vlády Viktora Orbána nemôžu ...Zdieľať
martonyi dzurinda Zľava: Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky János Martony a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) - Aktivity maďarskej vlády Viktora Orbána nemôžu Slovenskú republiku podľa šéfa rezortu zahraničia Mikuláša Dzurindu ohroziť. Vyhlásil to v úvode rozpravy k vyhláseniam Národnej rady SR k legislatívnym aktom maďarského parlamentu a niektorých maďarských predstaviteľov.


Dzurinda má štyri argumenty, pre ktoré si myslí, že sa ohrozenia zo strany Maďarska obávať netreba. Prvým je podľa neho ten, že občania SR maďarskej národnosti dokazujú svoju lojalitu k Slovensku, druhým sú slovenské pasy s vysokou bonitou, ďalším naša mena, ktorou môžeme platiť kdekoľvek v Európe na rozdiel od maďarskej meny a za štvrtý argument označil fakt, že SR dokáže politicky aj právne reagovať na akúkoľvek situáciu.

Problém v slovensko-maďarských vzťahoch vidí šéf rezortu diplomacie „v trojuholníku, ktorý tvoria maďarský zákon o dvojakom občianstve, maďarská ústava a chystaná volebná reforma“. Ako vyhlásil v úvode rozpravy k vyhláseniam Národnej rady SR k legislatívnym aktom maďarského parlamentu a niektorých maďarských predstaviteľov, „prvým zle zapnutým prvým gombíkom“ bol práve zákon o dvojakom občianstve, na ktorý Slovensko reagovalo novelou zákona o štátnom občianstve.

Ako Dzurinda zdôraznil, Slovensko má všetky prostriedky, aby sa ubránilo exteritoriálnym účinkom maďarskej ústavy. Skonštatoval však, že k dispozícii má stanoviská viacerých renomovaných slovenských historikov, podľa ktorých ústava Maďarska je formulovaná veľmi opatrne tak, aby ju dokázali obhájiť.Miroslava Číža zo Smeru-SD Dzurindova umiernenosť veľmi sklamala. Opozičný poslanec je presvedčený, že Dzurinda vynechal mnohé dôležité veľmi nebezpečné aktivity Maďarska. Ako upozornil, Maďarsku ide o politické zjednotenie maďarského národa cez hranice.

Za slabé označil Dzurindove argumenty aj Rafael Rafaj zo SNS, podľa ktorého Maďarom nezáleží na slovenských pasoch, ale na zásobách pitnej vody na Žitnom ostrove. Zásadné informácie v Dzurindovom vystúpení v parlamente chýbali aj Jurajovi Blanárovi zo Smeru. „

Zatiaľ čo vy hovoríte, orbánovská administratíva koná,“ adresoval ministrovi, ktorý podľa neho prezentuje kolenačkovú politiku smerom k Maďarsku. „Vsadili ste na nacionalizmus, je to legitímne, ja s tým nič neurobím,“ reagoval na kritiku Dzurinda.

Národná rada SR rokuje o dvoch vyhláseniach k legislatívnym aktom maďarského parlamentu a niektorých maďarských predstaviteľov. Jeden text pripravil Zahraničný výbor NR SR, druhý skupina siedmich poslancov za SNS. Obe odmietajú exteritoriálne účinky maďarskej legislatívy.

Text, ktorý pripravila SNS, je však vo svojich vyjadreniach ostrejší, navyše žiada od maďarského parlamentu zmenu ústavy. Po dohode diskutujú poslanci o obidvoch dokumentoch spoločne. Predsedajúci schôdze Milan Hort rokovanie prerušil do štvrtka do 9:00, keď bude pokračovať rozpravou k vyhláseniam. Ako prvý vystúpi Marek Maďarič zo Smeru-SD.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Afganistane sa postrelili dvaja slovenskí vojaci
<< predchádzajúci článok
USA: Búrky a tornáda si vyžiadali najmenej 14 mŕtvych