Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. mája 2020

Amnesty International sa v súvislosti s karanténou rómskych osád obrátila na Radu EurópyAmnesty International (AI) adresovala Rade Európy otvorený list, v ktorom vyjadrila obavy nad zaobchádzaním s ľuďmi ...Zdieľať
02 1 676x474 23.5.2020  - Amnesty International (AI) adresovala Rade Európy otvorený list, v ktorom vyjadrila obavy nad zaobchádzaním s ľuďmi žijúcimi v rómskych komunitách na Slovensku a v Bulharsku počas pandémie Covid-19. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ AI Slovensko Rado Sloboda.


„Bulharské a slovenské úrady Rómom a Rómkam v karanténe nezabezpečili prístup k jasným, zrozumiteľným a zmysluplným informáciám o trvaní a podmienkach povinnej karantény. Rómske rodiny žijúce v zasiahnutých osadách zároveň nemajú prístup k tečúcej vode, hygienickým zariadeniam a potrebám, potravinám a zdravotnej starostlivosti. Ak úrady pri zavádzaní karanténnych opatrení nezohľadnia špeciálne potreby a životné podmienky rómskych komunít, môže to viesť k ich diskriminácii,“ uvádza v liste AI.

Vystavení ďalšiemu riziku nákazy


AI ďalej uvádza, aj spravodajcovia OSN varovali, že povinná karanténa porušuje právo Rómov a Rómiek na rovnaký prístup a slobodu pohybu, pričom ich tak vystavuje ďalšiemu riziku nákazy.

Vlády v týchto krajinách zacielili na rómske osady špecifické opatrenia vrátane povinnej hromadnej karantény, aké nezaviedli voči žiadnym iným skupinám obyvateľstva.

Vyvolali tak otázky o súlade takejto praxe s požiadavkou na rovnaké zaobchádzanie podľa Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a smernice Európskej únie o rasovej rovnosti.

Ostatné opatrenia nezvažovali


Podľa AI prišlo k uzatváraniu rómskych osád do povinnej karantény za asistencie polície a armády bez dôkazov o tom, že tieto spoločenstvá predstavujú v období pandémie ohrozenie verejného života.

„Podľa dostupných informácií zároveň bulharská a slovenská vláda neboli schopné preukázať, že pred rozhodnutím o zavedení povinnej hromadnej karantény dostatočne zvážili všetky ostatné, menej reštriktívne opatrenia,“ vysvetľuje AI.

AI uvítala, že Výbor ministrov Rady Európy vyzval na podporu rovnakého prístupu k zdravotnej starostlivosti pre všetkých ľudí, vrátane príslušníkov zraniteľných sociálnych skupín, ku ktorým rómske spoločenstvá patria.


Zdroj: Webnoviny.sk - Amnesty International sa v súvislosti s karanténou rómskych osád obrátila na Radu Európy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia zadržala dvoch mužov z okresu Partizánske s väčším množstvom drog
<< predchádzajúci článok
Tisíce podporovateľov krajnej pravice protestujú v niekoľkých mestách Španielska proti vláde

Amnesty International sa v súvislosti s karanténou rómskych osád obrátila na Radu Európy - diskusné fórum čitateľov