Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2017

Anglický sviatok: Za kráľovnú Alžbetu II. položí vence princ CharlesBritská kráľovná Alžbeta II. a jej syn, princ Charles.Zdieľať
Britská kráľovná Alžbeta II. a jej syn, princ Charles. Foto: TASR/AP
Londýn 12. októbra (TASR) - Britská kráľovná Alžbeta II. požiadala svojho najstaršieho syna, princa Charlesa, aby pri príležitosti sviatku Rememberance Sunday (Spomienková nedeľa) v jej mene položil veniec k hlavnému londýnskemu vojnovému pamätníku - Kenotafu, čím ukončila svoj dlhoročný zvyk.


Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na Buckinghamský palác, sídlo 91-ročnej kráľovnej.

Panovníčka bude 12. novembra túto zdĺhavú slávnosť na ulici Whitehall sledovať iba z balkóna neďalekého Úradu pre zahraničné veci a Spoločenstvo národov spolu so svojím manželom, 96-ročným princom Philipom.

Kráľovná svoje rozhodnutie vysvetľuje tým, že kladenie vencov je pre ňu už fyzicky náročné. Vyžaduje si totiž, aby sa človek naklonil nad miestom uloženia venca pri pamätníku a následne odkráčal pospiatky niekoľkými schodmi. Hlava štátu postupne redukuje svoje oficiálne povinnosti a poveruje nimi mladších členov kráľovskej rodiny.

Philip sa stiahol z verejného života v auguste, ale na tomto podujatí sa chcel zúčastniť.

Rememberance Sunday je sviatok, ktorým sa vzdáva hold britským vojakom, ktorí padli v oboch svetových vojnách a nasledovných vojnových konfliktoch. Oslavuje sa v druhú novembrovú nedeľu; nedeľu, ktorá je najbližšia k 11. novembru, na ktorý spadá Deň prímeria (Armistice Day).

Kráľovná počas svojej 65-ročnej vlády vynechala kladenie vencov ku Kenotafu dosiaľ iba šesťkrát - v rokoch 1961, 1968, 1983 a 1999, keď bola na zahraničných cestách, a v rokoch 1959 a 1963 pred narodením svojich dvoch najmladších detí - princa Andrewa a princa Edwarda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obete trestných činov bude chrániť nový zákon
<< predchádzajúci článok
Plénum schválilo novelu o priamych podporách v agrorezorte

Anglický sviatok: Za kráľovnú Alžbetu II. položí vence princ Charles - diskusné fórum čitateľov