16. augusta 2007

Artmedia a Zlaté Moravce v poháre UEFA neúspešné

Futbalisti FC Artmedia Petržalka podľahli v prvom stretnutí 2. predkola Pohára UEFA 2007/08 vo štvrtok na Národnom štadióne v Jerevane arménskemu tímu FC Mika 1:2 (0:1). Domácich ...

JEREVAN/ZLATÉ MORAVCE 16. augusta (WEBNOVINY) - Futbalisti FC Artmedia Petržalka podľahli v prvom stretnutí 2. predkola Pohára UEFA 2007/08 vo štvrtok na Národnom štadióne v Jerevane arménskemu tímu FC Mika 1:2 (0:1). Domácich poslal do vedenia v 8. min kapitán Armen Šahgeldijan, za Artmediu vyrovnával v druhom polčase v 68. min Branislav Fodrek. O tesnom víťazstve arménskeho tímu rozhodol v 80. min brazílsky obranca v službách FC Mika Alex da Silva. Zverenci trénera Vladimíra Weissa si napriek prehre utvorili solídnu východiskovú pozíciu pred odvetou. Tá bude na programe o dva týždne 30. augusta na domovskom štadióne Artmedie v Pohári UEFA v Senci.

FC Mika (Arm.) - FC Artmedia Petržalka (SR) 2:1 (1:0)
Góly: 8. Šahgeldijan, 80. Alex - 68. Fodrek, rozhodovali: Dragomir Stankovič - Radovan Stepanovič, Bogdan Milisavljevič (všetci Srb.), 9000 divákov
Zostava Artmedie: Kamenár - Čišovský, Sninský, Pavol Farkaš, Urbánek (57. P. Mráz) - Guédé - Obžera, V. Gajdoš (46. Piroška), J. Kozák, M. Ďurica - Fodrek

Domáci začali zostra a brankár Kamenár už v 8. min ťahal loptu zo siete. Jeden zo štyroch Brazílčanov v základe Arménov Kléber Silva prihral Šahgeldijanovi a kapitán domácich nekompromisnou strelou spoza šestnástky nedal brankárovi hostí šancu - 1:0. Vzápätí mohli domáci pridať aj druhý gól, ale pred Adamijanom na päťke v poslednej chvíli zachránil Sninský. Na druhej strane musel o niekoľko minút neskôr zasiahnuť pred Fodrekom arménsky gólman. Po "studenej sprche" z úvodu Petržalčania ako-tak vyrovnali hru, no v 20. min sa ešte Obžera nedostal k zakončeniu. Neskôr sa prezentoval strelou Fodrek a hlavičkou Čišovský, oba pokusy však skončili vedľa bránky arménskeho tímu. Na domácej strane strieľal nad bránku Brazílčan Rodrigues
Aj na začiatku druhého polčasu mali viac z hry hráči FC Mika. Aktívny bol najmä Kléber Silva, jeho šance sa gólmi neskončili. Najmä jeho strela do odkrytej svätyne hostí bola gólová, no na bránkovej čiare v poslednej chvíli zachránil M. Ďurica. Artmedia prečkala tlak domácich a nečakane udrela v 68. min. Gólovú akciu rozbehol striedajúci Mráz, ktorý vysunul Obžeru. Ten sa v pokutovom území dostal k strele a brankárom vyrazenú loptu dostal zblízka do siete Fodrek - 1:1. Petržalčania mohli ísť aj do vedenia, to by však musel Guédé premeniť svoju príležitosť. Domáci opäť zmobilizovali sily a v 80. min strelil po rohu hlavou ich druhý a ako sa neskôr ukázalo aj víťazný gól brazílsky obranca Alex. V samom závere mohli hostia zo Slovenska ešte vyrovnať, ale Fodrekova prudko a presne mierená strela skončila len na brvne domácej bránky.

Michal Hipp (asistent trénera Artmedie): "Vedeli sme o silu domácich, ale čakal som z našej strany viac. Chlieb sa lámal za stavu 1:1, keď sme nevyužili dve veľké šance. Najmä príležitosť Guédého volala po góle. Potom súper strelil gól po našej chybe zo štandardnej situácie. Škoda aj Fodrekovej strely, ktorú napálil do brvna. Prehrali sme prvý zápas, ale nie ešte celú bitku. Šanca postúpiť na domácej pôde určite existuje."

Futbalisti FC ViOn Zlaté Moravce nestačili vo štvrtkovom prvom stretnutí 2. predkola Pohára UEFA 2007/08 na ruský veľkoklub Zenit Petrohrad, ktorému na domácej pôde podľahli 0:2 (0:1). O jediný presný zásah úvodného dejstva sa v 38. min postaral po rohu Domíngueza hlavou nórsky stopér Hagen a v samom závere poistil triumf Petrohradčanov striedajúci Jonov. Zverenci trénera Jána Rosinského napriek tomu predviedli proti tímu slovenského dua Škrtel - Čontofalský veľmi sympatický výkon, nebolo im však súdené streliť gól. Odveta, v ktorej by mali Rusi potvrdiť očakávaný postup do 1. kola hlavnej súťaže tohtosezónnej edície európskeho pohára č. 2, je na Štadióne Petrovskij v Petrohrade na programe o dva týždne vo štvrtok 30. augusta.

FC ViOn Zlaté Moravce - Zenit Petrohrad 0:2 (0:1)
Góly: 38. Hagen, 90.+ Jonov, ŽK: 89. Šírl (Zenit), rozhodovali: Rasmussen - Hansen, Wulff (všetci Dán.), 3368 divákov

Zlaté Moravce: M. Peškovič - Pavlenda, Klabal, Choma, O. Číž - Hözl - Ondrejka (46. Balát), Greguška, Kuračka, Juska (83. Pelegríny) - M. Gibala
Zenit: Malafejev (60. Čontofalský) - Aňukov, Hagen, Lombaerts, Kim Dong-jin - Timoščuk, Šírl - Denisov (75. Maximov), Zirjanov, Domínguez - Pogrebňak (75. Jonov)

Zlatomoravčania sa súpera zvučného mena nezľakli a v úvodnej dvadsaťminútovke boli aktívnejším mužstvom. Skóre mohol už v 9. min otvoriť Kuračka, ktorý sa po akcii Gregušku s Čížom dostal k lopte, výborne si ju prebral, no zoči-voči Malafejevovi ľavačkou trestuhodne prestrelil. Ten istý hráč to o päť minút neskôr skúšal spoza šestnástky, ale nemieril presne. V 17. min trafil Gibala hlavou medzi žrde, Malafejev však bol pozorný. Vzápätí dali o sebe vedieť aj hostia, ale pokus Zirjanova spoza pokutového územia a hlavička Pogrebňaka nenašli domácu bránku. V 22. min napriahol z 20 metrov Greguška a jeho tečovaný pokus takmer Malafejeva prekvapil. Na konci prvej polhodiny predviedli svoju silu aj hostia od rieky Neva a od tej chvíle bolo pred domácou svätyňou poriadne horúco. Po centri Kim Dong-jina najskôr Zirjanov strieľal len do ľavej žrde Peškovičovej bránky, vzápätí po chybe Pavlendu a prieniku kórejského reprezentanta zachraňoval výborným zákrokom Choma. Onedlho sa do dvoch vyložených príležítostí za sebou dostal Pogrebňak. Jediný vysunutý útočník hostí najskôr netrafil dobre loptu a o minútu na to sa pri jeho prieniku vyznamenal Peškovič. Favorit sa napokon predsa len dočkal vedúceho gólu. V 38. min zahrával rohový kop Domínguez a hlavou sa presadil nórsky stopér Hagen.
Po zmene strán sa sa o vyrovnanie pokúsil prudkou strelou spoza šestnástky Choma, Malafejev vyrážal na roh. V 53. min ponúkol z priameho kopu výborný center kapitán Greguška, Hözlova hlavička však išla tesne nad. Na druhej strane napriahli zdiaľky Denisov a Timoščuk, ale nemierili presne. Po hodine hry si potlesk domácich tribún vyslúžilo striedanie hosťujúcich brankárov, pretože zraneného Malafejeva nahradil slovenský reprezentant Kamil Čontofalský. Na zverencoch trénera Jána Rosinského bolo aj v ďalšom priebehu vidieť snahu o vyrovnanie, väčšinou sa však dostávali len po šestnástku Petrohradčanov. Naopek, poistiť svoje vedenie mohli hostia, keď sa k lopte na hranici pokutového územia dostal Domínguez, ale Peškovič bol pozorný. V 74. min potvrdil svoje kvality spomínaný Argentínčan, keď na ľavej strane prešiel cez trojicu domácich hráčov, ale trafil len bočnú sieť. V závere sa Zlatomoravčanom podarilo zatlačiť Rusov pred ich svätyňu, vyloženú gólovú príležitosť si však nevypracovali. V nadstavenom čase však udrelo na opačnej strane, keď sa osamotený pred Peškovičom ocitol striedajúci Jonov a pomedzi nohy uzavrel poľahky na 2:0 pre favorizovaný Zenit.

Hlasy:
Ján Rosinský (tréner Zlatých Moraviec): "Škoda, že proti takému kvalitnému súperovi sme nevydržali v počiatočnom nasadení trochu dlhšie. Po 25 minútach hry súper prevzal iniciatívu a kontroloval vývoj. Mrzí ma najmä šanca Kuračku z úvodu zápasu a hlavička Hözla zo začiatku druhého polčasu. Ak by sme aspoň jednu z nich premenili, zápas mohol mať úplne iný náboj. Súper vyhral zaslúžene, gratulujem mu, ale rovnako musím poďakovať aj svojim hráčom za predvedenú hru."

Dick Advocaat (tréner Zenitu): "Zaslúžene sme zvíťazili. Zápas mohol vyzerať úplne inak, pretože na začiatku mali domáci veľkú šancu, ale nevyužili ju. Po 20 minútach sme už ovládli hru a vytvorili sme si tri-štyri gólové príležitosti. Podarilo sa nám otvoriť skóre a v druhom polčase sme už kontrolovali hru. S výsledkom 2:0 som veľmi spokojný, treba tiež vysloviť poklonu hráčom za to, že v takomto teple vydržali so silami až do konca."

Roman Greguška (stredopoliar ViOn-u): "Súper bol kvalitný, vyhral zaslúžene. Škoda druhého gólu v našej sieti, ale treba uznať, že Zenit mohol pridať ďalšie tri-štyri. Hral variabilnejšie, technickejšie, po každej stránke lepšie. V úvodných dvadsiatich minútach sme mali premeniť dve šance, ktoré sme si vytvorili. Keby sme dali prvý gól my, možno by to bolo iné. Opakujem však: ukázala sa kvalita súpera."

Michal Peškovič (brankár ViOn-u): "Prvú šancu zápasu sme mali my. Peter Kuračka si tam dobre nabehol - škoda, že svoju príležitosť nepremenil. Trpíme na to, že nevyužívame možnosti. Dostaneme gól a potom je ťažké dať dva. Už to vyzeralo tak, že sa to skončí 0:1, ale rovnako ako proti Almaty sme inkasovali v závere. Súper si nabehol a poslal mi to pod nohy. Škoda."

Peter Kuračka (stredopoliar ViOn-u): "Myslím si, že diváci videli veľmi kvalitný zápas. Škoda, že sa nám nepodarilo premeniť niektoré vyložené príležitosti, ktoré sme si vypracovali. To sa proti takému kvalitnému súperovi, akým je Zenit, muselo zákonite vypomstiť. Výsledok mohol byť pre nás oveľa priaznivejší. A moja šanca? Ocitol som sa sám pred brankárom a videl som, že ide na zem. Chcel som ho prehodiť, loptu som však príliš podobral a, žiaľ, skončila napokon nad bránkou."

Pavel Pogrebňak (útočník ViOn-u): "Zlaté Moravce neboli pre nás ľahkým súperom. Domáci si vypracovali dve-tri šance na skórovanie, chýbalo im však - našťastie pre nás - presnejšie zakončenie. My sme dve príležitosti dokázali využiť a výsledok 2:0 nám dáva reálnu šancu postúpiť do hlavnej súťaže Pohára UEFA. Sme spokojní. Veľmi sa mi páčil tunajší štadión, diváci boli veľmi blízko trávnika. Takmer ako v Anglicku."