Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. augusta 2012

Automobilky držia priemysel Slovenska na dvojcifernom rasteSlovenský priemysel si naďalej udržuje solídnu dynamiku. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR totiž priemyselná produkcia v júni naďalej rástla dvojciferným tempom a ...Zdieľať
jarna ocista auta v skoda BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) - Slovenský priemysel si naďalej udržuje solídnu dynamiku.


Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR totiž priemyselná produkcia v júni naďalej rástla dvojciferným tempom a medziročne po očistení o vplyv počtu pracovných dní stúpla o 11,3 %.

V máji dosiahol rast priemyselnej produkcie 11,1 %. Júnový vývoj priemyselnej produkcie ovplyvnil medziročný rast v priemyselnej výrobe o 14,1 % a pokles v ťažbe a dobývaní o 20,7 % a v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 4,2 %.

V medzimesačnom porovnaní po zohľadnení sezónnych vplyvov však produkcia v priemysle spomalila, keď v júni oproti máju klesla o 1,4 %. Za pozitívnymi výsledkami priemyslu stáli pritom predovšetkým automobilky. Produkcia vo výrobe dopravných prostriedkov totiž v júni medziročne stúpla až o 50,9 %.

Nasledovala výroba textilu, odevov, kože a kožených výrobkov s rastom o 12 %, výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov s 4,9 %, výroba elektrických zariadení s 6,3 % a výroba drevených a papierových výrobkov, tlač s rastom o 2,4 %.


Dopady krízy sú citeľné

Objem produkcie sa znížil najmä vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 4,2 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 15 %. Momentálnu dominanciu rastu produkcie automobiliek dokazuje aj skutočnosť, že vo väčšine ostatných odvetví výroba klesala.

"Horšou správou je, že ostatné sektory cítia dopady pokračujúcich problémov v eurozóne a slabnúceho zahraničného dopytu v oveľa väčšej miere. Odhliadnuc od výrazne pozitívneho vplyvu automobiliek, kumulatívna produkcia v zostávajúcich priemyselných sektoroch mierne klesla," komentoval zverejnené údaje analytik ING Eduard Hagara.

Vďaka automobilkám sa tak podľa neho v tomto roku rast hrubého domáceho produktu udrží v pozitívnych číslach. Rast sústredený v jednom sektore však nedokáže generovať dostatok nových pracovných miest a bez znižovania nezamestnanosti nemožno očakávať podporu pre ekonomiku aj zo strany domáceho dopytu.

Ako dodala analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová, v júli môže rast priemyselnej výroby ešte zrýchliť pre posun dovoleniek z júla na august u jednej zo slovenských automobiliek. "Aj keď Štatistický úrad sezónne očisťuje dáta, posun dovoleniek môže spôsobiť vyšší medziročný rast v júli a následne nižší v auguste,“ konštatuje.Produkcia pokračuje v raste

Spomalenie priemyslu však možno časom očakávať aj na Slovensku. Sentiment v slovenskom priemysle totiž v júli klesol, rovnako európske predstihové indikátory naznačujú ďalšie spomalenie priemyslu v eurozóne.

"Predpokladáme, že spomalenie sa premietne aj do slovenských čísiel v štvrtom štvrťroku," dodala Valachyová.

V priemere za celý prvý polrok vzrástol index priemyselnej produkcie medziročne o 10,1 %, z toho v priemyselnej výrobe o 12,5 %. Produkcia bola nižšia v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 2,5 %, v ťažbe a dobývaní o 8,5 %.

Celkový prírastok produkcie súvisel hlavne so zvýšením vo výrobe dopravných prostriedkov o 42 %, výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 3,9 %, výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 5,1 %, výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 9,6 % a vo výrobe elektrických zariadení o 10,3 %.

Produkcia klesla najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 15,1 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 15,7 %. Produkcia v slovenskom priemysle tak pokračuje v raste napriek zmierneniu dynamiky v závere minulého roka.

Aktuálne jej pomáhajú predovšetkým odštartované nové projekty v automobilovom priemysle. Kým v roku 2009 ešte priemyselná produkcia vplyvom prepadu zahraničného dopytu pre hospodársku krízu medziročne klesla o 13,7 %, predvlani už opäť rástla dvojciferným tempom. V minulom roku stúpla o 7,2 %, za čím stála predovšetkým priemyselná výroba, keďže tak ťažba, ako aj výroba energií medziročne klesli.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Miroslav Pollák si ujasnil spory s Košicami okolo Luníka IX
<< predchádzajúci článok
Brusel odklepol najväčší vodárenský projekt pre Slovensko