Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2010

BERN: Prezidentka chce zoznam pedofilných kňazovŠvajčiarska prezidentka Doris Leuthardová vyzvala na vytvorenie čierneho zoznamu pedofilných kňazov, čím by sa zabránilo tomu, aby sa dostali do kontaktu s ...Zdieľať
Doris Leuthardová

Foto: SITA/AP
ŽENEVA 28. marca (WEBNOVINY) - Švajčiarska prezidentka Doris Leuthardová vyzvala na vytvorenie čierneho zoznamu pedofilných kňazov, čím by sa zabránilo tomu, aby sa dostali do kontaktu s deťmi. Uviedla to pre švajčiarske noviny v rozhovore zverejnenom v nedeľu. "Je dôležité, aby sa pedofili, nech už sú to kňazi alebo učitelia... viac nesmeli dostať do kontaktu s deťmi," povedala prezidentka pre denník Le Matin Dimanche, ktorý rozhovor zverejnil na svojej internetovej stránke.

"Malo by sa prediskutovať udržiavanie centralizovaného registra pre pedofilných kňazov, aký už existuje pre učiteľov," uviedla prezidentka. Leuthardová si myslí, že by mali byť vytvorené pomocné centrá pre obete a prípady zneužívania by mali riešiť súdy. "A prípady by mali byť riešené rozhodne. V tom musí prijať svoj podiel zodpovednosti cirkev... V tom, či sú páchatelia veriaci alebo neveriaci, nie je žiadny rozdiel. Všetci sa musia podrobiť švajčiarskemu trestnému zákonníku, bez výnimky," dodala.

Leuthardovej vyjadrenia prišli týždeň po tom, ako vrcholný predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi v krajine Martin Werlen vyzval Vatikán na vytvorenie medzinárodného zoznamu duchovných, ktorí sú podozriví zo sexuálneho zneužívania.

Obvinenia zo sexuálneho obťažovania kňazmi sa objavujú po celej Európe od minulotýždňového odhalenia prípadov, ktoré sa stali v Írsku. V Švajčiarsku cirkev medzitým oznámila, že preveruje najmenej deväť "vážnych" prípadov údajného sexuálneho obťažovania, ktoré sa mali odohrať počas posledných rokov.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veľká noc najvýznamnejší sviatok kresťanského roka
<< predchádzajúci článok
Za Interblue podľa Fica nestáli ľudia zo Smeru-SD

BERN: Prezidentka chce zoznam pedofilných kňazov - diskusné fórum čitateľov