10. mája 2008

Bielorusi trápili aj Česko, nakoniec však prehrali

Hokejisti Česka zvíťazili v sobotňajšom stretnutí osemfinálovej E-skupiny nad výberom Bieloruska 3:2 po samostatných nájazdoch a zabezpečili si postup do štvrťfinále. Vedenia v zápase sa ujali v 19. ...

QUÉBEC 10. mája (WEBNOVINY) - Hokejisti Česka zvíťazili v sobotňajšom stretnutí osemfinálovej E-skupiny nad výberom Bieloruska 3:2 po samostatných nájazdoch a zabezpečili si postup do štvrťfinále. Vedenia v zápase sa ujali v 19. min prekvapujúco Bielorusi, keď Hniličku v českej bránke prekonal Čupris. Dobývanie bieloruskej svätyne prinieslo zverencom Aloisa Hadamczika úspech až v 37. min, keď puk dostal za chrbát Kovala korčuľou Rolínek. Po porade s videorozhodcom ho Kanaďan Guy Pellerin uznal, keďže Rolínek zasiahol puk korčuľou neúmyselne. Bielorusi si chceli udržať aspoň teoretickú šancu na postup do štvrťfinále a ich snaha o strelenie góly vyvrcholila v 50. min, keď takmer od modrej čiary skóroval Andrej Kosticyn. O necelé štyri minúty sa však dokázal presadiť Kotalík a bolo vyrovnané. Keďže sa do konca III. tretiny nerozhodlo, nasledovalo predĺženie, v ňom sa však ani jednému zo súperov skórovať nepodarilo. Pred samostatnými nájazdmi v quebeckej Colisee Pepsi zabezpečila rolba veľké pobavenie pre fanúšikov i hráčov, keď ľadovú plochu neupravila, ale iba pozhŕňala sneh na viacero kôp po celej hracej ploche. Druhý stroj však po čase všetko napravil a za veľkého aplauzu všetkých priaznivcov sa mohlo rozhodnúť o víťazovi. V záverečných samostatných nájazdoch mali viac šťastia Česi, rozhodujúci pokus premenil Kotalík. Zisk dvoch bodov znamenal pre Čechov postupovú istotu, kým jeden bod vyradil Bielorusko z hry o štvrťfinále. Konečný výsledok sobotňajšieho stretnutia osemfinálovej E-skupiny na 72. hokejových majstrovstvách sveta v Kanade: Česko - Bielorusko 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0) Góly: 37. Rolínek (Plekanec, Irgl), 54. Kotalík (Plekanec), rozhodujúci sam. nájazd Kotalík - 19. Čupris (Salej, Meleško), 50. A. Kosticyn (Denisov) Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše Erat (Česko) 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Pellerin (Kan.), Ronn (Fín.) - Schröter (Nem.), Semionov (Est.), 8504 divákov Zostavy: Česko: Hnilička - Židlický, T. Kaberle, Rozsíval, Kuba, Z. Michálek, Hejda, Čáslava - Erat, J. Hlinka, Eliáš - Vrbata, Plekanec, Fleischmann - Kotalík, Novotný, Kohn - Irgl, Krejčí, Rolínek - Martin Hanzal Bielorusko: Koval - Salej, Denisov, Kosťučenok, Leontijev, Kolosov, Žurik, Baško - Dudik, Kurilin, Kulakov - A. Kosticyn, Zaďoľonov, S. Kosticyn - Ugarov, Michaľov, Grabovskij - Meleško, Kaľužnyj, Čupris Aktuálna tabuľka E-skupiny (Québec City): 1. Česko 4 2 1 1 0 17:9 9 2. Rusko 3 1 2 0 0 13:8 7 3. Švédsko 3 2 0 0 1 16:10 6 4. Švajčiarsko 3 2 0 0 1 6:8 6 ---------------------------------------------- 5. Bielorusko 4 0 0 2 2 11:15 2 6. Dánsko 3 0 0 0 3 4:17 0 Poznámka: počet zápasov, víťazstvá v riadnom čase (3 body), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 bod), prehry v riadnom čase (0 bodov), skóre, body. SITA