Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2007

Premiér Howard bude protestovať u indonézskej vládyAustrálsky premiér John Howard v piatok povedal, že je znechutený z oslavy, ktorú usporiadal šéf indonézskej protiteroristickej jednotky a na ktorú pozval usvedčených teroristov. Premiér zároveň ...Zdieľať

CANBERRA 12. októbra (WEBNOVINY) - Austrálsky premiér John Howard v piatok povedal, že je znechutený z oslavy, ktorú usporiadal šéf indonézskej protiteroristickej jednotky a na ktorú pozval usvedčených teroristov. Premiér zároveň informoval, že austrálska vláda podá oficiálnu sťažnosť. Šéf protiteroristickej jednotky brigádny generál Surya Dharma usporiadal minulý mesiac oslavu a na zozname pozvaných hostí sa nachádzali dvaja islamskí extrémisti, ktorých súd usvedčil z bombových útokov na Bali v roku 2002. Prišlo pri nich o život 202 ľudí vrátane 88 Austrálčanov.

Medzi hosťami bol aj muž odsúdený za bombový útok na austrálske veľvyslanectvo v Jakarte z roku 2004, niekoľko podozrivých z vrážd žiačok kresťanskej školy na ostrove Sulawesi a ďalší veteráni teroristických táborov v Afganistane a na Filipínach. Dharma povedal, že oslava, o ktorej tento týždeň informovala agentúra AP, bola súčasťou stratégie jeho jednotky na kooptáciu extrémistov ako informátorov prípadne ako umiernených kazateľov s cieľom znížiť teroristickú hrozbu v krajine.

Austrálsky premiér v piatok, pri príležitosti piateho výročia útokov na Bali, povedal, že jeho vláda bude protestovať priamo u indonézskej vlády. Howard povedal, že oslavou je "absolútne znechutený" a vyjadril nádej, že neodráža celkový prístup Indonézie v boji proti militantom. Indonézskeho prezidenta Susila Bambanga Yudhoyona označil za "dobrého priateľa" Austrálie. "To však neznamená, že nemám právo vyjadriť zdesenie, pretože viem, ako sa budú cítiť rodiny týchto ľudí," povedal Howard na adresu rodinných príslušníkov obetí spomínaných bombových útokov. Vo vyhlásení, v ktorom si premiér pripomenul výročie útokov, vyjadril rodinám obetí úprimnú sústrasť. "Toto zverstvo bude už navždy tragickou kapitolou v histórii nášho národa," dodal Howard.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Biely dom vyzýva Mjanmarsko na splnenie požiadaviek OSN
<< predchádzajúci článok
Unesený inžinier sa vrátil z Afganistanu

Premiér Howard bude protestovať u indonézskej vlády - diskusné fórum čitateľov