Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. decembra 2017

Bratislavský kraj by privítal viac miest v zariadeniach pre seniorovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 7. decembra (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) by na základe skúseností z praxe privítal posilnenie najmä opatrovateľskej služby a rozšírenie počtu miest v zariadeniach pre seniorov v kompetencii obcí. TASR o tom informovala hovorkyňa krajskej samosprávy Lucia Forman v súvislosti s potrebou sociálnych služieb na území kraja, kde sa nachádza aj hlavné mesto SR Bratislava.


"Mnohé obce neposkytujú svojim občanom žiadne sociálne služby ani opatrovateľskú službu v domácom prostredí, a tak vzniká tlak na pobytové zariadenia," konštatovala. Špecializované zariadenia podľa jej slov vo veľkej miere suplujú aj nedostatok miest v zdravotníckych zariadeniach, konkrétne na oddeleniach pre dlhodobo chorých a paliatívnu starostlivosť v hospicoch.

"V prípade posilnenia paliatívnej starostlivosti, čo je v kompetencii Ministerstva zdravotníctva SR a zdravotných poisťovní, by podľa nášho názoru klesol aj počet žiadostí do špecializovaných zariadení," priblížila situáciu Forman.

V Registri poskytovateľov sociálnych služieb, ktorý vedie BSK, je zapísaných 36 poskytovateľov sociálnej služby v zariadení pre seniorov. Poskytovanie alebo zabezpečovanie tejto služby je v kompetencii obcí a najväčším počtom miest v zariadeniach disponuje v kraji Bratislava.

V súčasnosti je jednou z priorít BSK zabezpečiť dostupnosť sociálnych služieb a ich rozšírenie pre osoby s diagnózou autizmus, pre postihnutých demenciou a Alzheimerovou chorobou a pre rodiny s deťmi so zdravotným postihnutím. Najvyužívanejšou službou v prípade zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja je domov sociálnych služieb.

Počet zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK sa v tomto roku znížil v porovnaní s rokom 2016 z 15 na 14. Kraj mal v rozpočte na rok 2017 na sociálnu oblasť schválených vyše 25,19 milióna eur. Vzhľadom na novembrové voľby do krajských samospráv zasadnú komisie, ktoré pripravia a schvália rozpočet na rok 2018, najskôr v druhej polovici decembra. "Skúsenosť z predchádzajúcich rokov je, že každý rok bol rozpočet na sociálnu oblasť vyšší ako v predchádzajúcom období," uzavrela hovorkyňa BSK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy sa po poklese zotavili, cena WTI sa priblížila k 56 USD
<< predchádzajúci článok
Bratislavských poslancov čaká rokovanie, schvaľovať budú rozpočet

Bratislavský kraj by privítal viac miest v zariadeniach pre seniorov - diskusné fórum čitateľov