Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

16. apríla 2021

Britskí lekári môžu na domácu liečbu COVID-19 predpisovať nový liek. Na to, že pomáha, prišli náhodouEšte vo februári tohto roka vedci z Oxfordskej univerzity vydali prvú malú štúdiu, ktorá preukazovala pozitívny vplyv liečiva s názvom budezonid na pacientov s ochorením COVID-19.Zdieľať
liek covid

Konkrétne 146 účastníkov počas 28 dní vdychovalo budezonid, hlavnú zložku pomerne lacného lieku pre astmatikov. Vďaka tomu sa u nich riziko hospitalizácie v súvislosti s koronavírusom znížilo o 90 percent.

Britskí vedci pritom na to prišli náhodou, keď si uvedomili, že s ochorením COVID-19 sa do nemocnice dostáva len veľmi málo astmatikov a ľudí s chronickými ochoreniami dýchacích ciest.

Často sa im totiž predpisujú práve lieky s účinnou látkou budezonid. Briti vo výskume pokračovali a ukázalo sa, že tieto dostupné lieky sú pri domácej liečbe, hlavne pre pacientov nad 50 rokov, viac než vhodné.

Dve vstreknutia

Denne dve vstreknutia s inhalátorom by mali pomôcť rýchlejšie sa zotaviť z ochorenia COVID-19. Od utorka môžu na tento účel lieky s budezonidom predpisovať aj britskí praktickí lekári.

Doteraz pritom ani v Spojenom kráľovstve nebola k dispozícii iná liečba ako paracetamolom, ak sa človek, samozrejme, nedostal do nemocnice. Ambulantní lekári preto tieto správy uvítali.

Tento široko dostupný liek na astmu účinkuje v pľúcach, kde koronavírus môže spôsobiť vážne škody. Zdá sa, že uľahčuje zotavenie sa rizikových pacientov, ktorí sa na ochorenie COVID-19 liečia doma.

1 700 dôkazov

Najnovšej štúdie sa zúčastnilo už viac ako 1 700 ľudí, všetko buď rizikoví pacienti vo veku nad 50 rokov, prípadne seniori bez zdravotných komplikácií nad 65 rokov.

Počas prvých dvoch týždňov, keď sa u nich vyskytli príznaky, dostalo 751 z nich inhalátor obsahujúci budezonid. Používali ho dvakrát denne, na základe čoho sa zotavili v priemere o tri dni skôr ako kontrolná skupina bez tohto liečiva.

Tretina z tých, ktorí užívali budezonid, sa zároveň zotavila počas prvých 14 dní od jeho prvého použitia. V druhej skupine sa za taký krátky čas podarilo zotaviť menej ako štvrtine ľudí.

Lacný liek

Toto sú všetko predbežné výsledky, štúdiu na Oxfordskej univerzite dokončili len na konci marca. Ešte nebola recenzovaná ani publikovaná v žiadnom odbornom magazíne, ako uvádza BBC.

Podrobnejšie výsledky sa očakávajú koncom apríla. Laboratórne testy však podľa autorov zatiaľ naznačujú, že liek tiež znižuje vírusovú replikáciu vírusu a zmierňuje zápal. Cena inhalátora je pritom 14 libier (16,15 eur).


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku pribudli ďalšie desiatky úmrtí, počet hospitalizovaných klesá k 2-tisíc (16. 4. 2021)
 Svet sa už rok točí okolo testov či vakcín. Na lieky na COVID-19 sa úplne zabudlo, tvrdia vedci (16. 4. 2021)
 POZOR: Zmeny sa dotknú aj režimu na hraniciach a podmienok karantény (15. 4. 2021)
 Koronavírus: Od pondelka už nebude povinné nosenie rúška v exteriéri (15. 4. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky úmrtí aj nakazených, počet hospitalizovaných sa výrazne znížil (15. 4. 2021)
 Testovanie na ochorenie COVID-19 v zmysle platného COVID automatu sa nebude vzťahovať na zaočkované osoby (15. 4. 2021)
 Sme testovacia veľmoc, kritizujú analytici. Takto by mohla vyzerať nová stratégia inšpirovaná zahraničím (14. 4. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo viac ako 80 úmrtí, ale z nemocníc prepustili ďalšie desiatky ľudí (14. 4. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku opäť pribudli desiatky úmrtí, počet hospitalizovaných pacientov sa nezmenil (13. 4. 2021)
 Česko potvrdilo zákaz stretávania viac ako dvoch osôb (13. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Lidl v roku 2020 vytvoril stovky nových pracovných miest
<< predchádzajúci článok
Koronavírus: Na Slovensku pribudli ďalšie desiatky úmrtí, počet hospitalizovaných klesá k 2-tisíc

Britskí lekári môžu na domácu liečbu COVID-19 predpisovať nový liek. Na to, že pomáha, prišli náhodou - diskusné fórum čitateľov