Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Britský generál: Irán nepredstavuje v regióne zvýšenú hrozbuBritský generál Christopher Ghika, ktorý je jedným z veliteľov medzinárodnej operácie proti organizácii Islamský štát (IS) v Iraku a Sýrii, v utorok vyhlásil, že zo strany ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bagdad 14. mája (TASR) - Britský generál Christopher Ghika, ktorý je jedným z veliteľov medzinárodnej operácie proti organizácii Islamský štát (IS) v Iraku a Sýrii, v utorok vyhlásil, že zo strany Iránom podporovaných milícií nedošlo k nárastu hrozby pre koaličné jednotky.


Následne však svoje vyhlásenie odmietol na žiadosť novinárov zopakovať a zdôraznil, že nebolo v rozpore s argumentmi Washingtonu o rastúcej hrozbe zo strany Teheránu. Píšu o tom agentúry AP a Reuters.

Ghika pre novinárov vo Washingtone prostredníctvom videokonferencie uviedol, že hoci Iránom podporované milície sú jedným zo zdrojov potenciálnej hrozby pre koaličné vojská, hrozba z ich strany v poslednom čase nijak nevzrástla.

Ako v tejto súvislosti pripomína agentúra AP, Ghikove vyhlásenia prichádzajú krátko po tom, čo administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa informovala o tom, že iránske alebo Iránom podporované jednotky plánujú útoky na americké záujmy na Blízkom východe.

Washington týmito údajnými hrozbami zdôvodňoval posilňovanie svojej vojenskej prítomnosti v danom regióne po tom, ako uplynulý týždeň do oblasti Perzského zálivu vyslal útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry B-52 Stratofortress. Spojené štáty v piatok taktiež ohlásili, že na Blízky východ presunú protiraketový systém typu Patriot.

Teherán ešte minulú stredu oznámil, že čiastočne odstúpi od medzinárodnej dohody o jadrovom programe z roku 2015. Trump následne zaviedol nové sankcie voči Iránu, ktoré postihujú tamojší oceliarsky a ťažobný priemysel.

Spojené štáty pritom od zmienenej jadrovej dohody odstúpili už pred rokom, načo zaviedli embargo na dovoz iránskej ropy. Začiatkom mája tohto roku prestali platiť aj dočasné výnimky z tohto zákazu, ktoré Spojené štáty priznali niektorým krajinám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trump: Neplánujeme poslať na Blízky východ ďalšie jednotky
<< predchádzajúci článok
Verejnosť mala poslednú možnosť pripomienkovať akčný plán hornej Nitry

Britský generál: Irán nepredstavuje v regióne zvýšenú hrozbu - diskusné fórum čitateľov