Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. septembra 2006

Bush v prejave k 11.septembru obhajoval vojnu v IrakuPri príležitosti piateho výročia najhorších teroristických útokov v dejinách Spojených štátov amerických nazval prezident George W. Bush vojnu proti terorizmu "povolaním našej generácie" a ...Zdieľať

WASHINGTON 12. septembra (WEBNOVINY) - Pri príležitosti piateho výročia najhorších teroristických útokov v dejinách Spojených štátov amerických nazval prezident George W. Bush vojnu proti terorizmu "povolaním našej generácie" a vyzval Američanov, aby dali bokom rozdiely a bojovali za víťazstvo. "Amerika si túto vojnu nepriala a každý Američan si želá, aby sa skončila... Ale vojna sa ešte neskončila a ani sa neskončí, kým buď my alebo teroristi z nej nevyjdeme ako víťazi," povedal prezident v pondelok vo večernom televíznom prejave z jeho prezidentskej Oválnej pracovne.

Bush vo svojom prejave rozhodne obhajoval vojnu v Iraku, aj keď uznal, že väznený iracký diktátor Saddám Hussajn nenesie zodpovednosť za smrť takmer 3000 obetí septembrových útokov. Podľa Busha Saddámov režim aj keď mu chýbali zbrane hromadného ničenia bol jasnou hrozbou pre svet, ktorú si nikto nemohol dovoliť riskovať. V Iraku prišlo od invázie v jari 2003 o život najmenej 2600 amerických občanov. "Akékoľvek chyby sa už v Iraku urobili, najväčšou chybou by bolo myslieť si, že ak odídeme, teroristi nás nechajú na pokoji," uviedol Bush. "Nenechajú nás len tak odísť. Budú nás prenasledovať."

Podľa Busha vojna proti teroru nie je ničím iným ako "bojom o civilizáciu" a musí byť dobojovaná do konca. Porážka by podľa neho zanechala Blízky východ napospas radikálnym diktátorom s jadrovými zbraňami. "Bojujeme, aby sme si ubránili spôsob života, akým žijú slobodné národy," povedal Bush, ktorý nechal odkaz aj vodcovi teroristickej siete al-Kájdy Usámovi Bin Ládinovi, ktorý útoky naplánoval: "Nezáleží na tom, ako dlho to potrvá, Amerika si ťa nájde a povedie pred spravodlivosť."

Bush vo svojom prejave uviedol, že islamskí radikáli sa snažia vybudovať vlastnú ríšu, v ktorej "ženy sú väzenkyňami svojich domovov, muži sú bití za zmeškanie modlitbových stretnutí a teroristi majú bezpečné útočisko, kde môžu plánovať a organizovať útoky na Ameriku a iné civilizované krajiny." "Vojna proti tomuto nepriateľovi je viac ako len vojenský konflikt. Je to rozhodujúci ideologický boj 21. storočia a povolanie našej generácie," dodal Bush.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MH chce znížiť cenu elektriny o 5,4 % a plynu o 1,39 %
<< predchádzajúci článok
Firma Bewag chce v BBSK postaviť veterné elektrárne

Bush v prejave k 11.septembru obhajoval vojnu v Iraku - diskusné fórum čitateľov