Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. augusta 2010

Česká rafinérska zaplatila TranspetroluČeská rafinérska zaplatila slovenskej spoločnosti Transpetrol čiastku za prepravu a skladovanie ropy, ktorú na svojom účte na základe exekučného príkazu súdu zadržovala ...Zdieľať
transpetrol Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) - Česká rafinérska zaplatila slovenskej spoločnosti Transpetrol čiastku za prepravu a skladovanie ropy, ktorú na svojom účte na základe exekučného príkazu súdu zadržovala niekoľko mesiacov. Na Transpetrol bola uvalená exekúcia súdnym rozhodnutím v spore so spoločnosťou CZ PAP, súd exekúciu v júli zastavil. Vyplýva to z informácií zverejnených na stránkach firmy Česká rafinérska.


Transpetrol vyhral na Mestskom súde v Prahe spor v exekučnom konaní, v ktorom si česká spoločnosť CZ PAP uplatňovala voči slovenskému prepravcovi ropy istinu vo výške 12,6 mil. eur. Pražský súd ako odvolací exekučné konanie zastavil. Pohľadávku v spomínanej výške mal firme CZ PAP predať vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin, ktorý si nárokoval právo na 34-percentný podiel Transpetrolu, pričom bol presvedčený, že tento podiel spolu s ďalšími východoslovenskými podnikateľmi aj vlastnil resp. vlastní.
Na základe uznesenia mestského pražského súdu mohli byť následne peňažné prostriedky z pohľadávok postihnutých exekúciou, t.j. pohľadávky Transpetrolu voči spoločnostiam Česká rafinérska a Paramo, ktoré sú v súčasnosti zadržiavané na účtoch týchto spoločností, riadne vyplatené Transpetrolu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Bývalý minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek však koncom marca minulého roka v mene vlády SR v Londýne podpísal zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za 49 % akcií Transpetrolu, ktorý bol posledným významným prevádzkovým aktívom Jukosu v Holandsku, predstavovala 240 mil. USD.

SITA, ČIA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort dopravy vyhodnocuje limit výdavkov
<< predchádzajúci článok
Škoda Auto pre odstávku nevyrobila 2 638 áut

Česká rafinérska zaplatila Transpetrolu - diskusné fórum čitateľov