Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júla 2007

Česká vláda vybrala lokalitu pre americkú radarovú základňuRadar americkej protiraketovej obrany by mohol stáť neďaleko českej obce Míšov vzdialenej približne 90 km juhozápadne od Prahy. Informoval o tom v utorok po zasadnutí českej Národnej bezpečnostnej rady ...Zdieľať

PRAHA 3. júla (WEBNOVINY) - Radar americkej protiraketovej obrany by mohol stáť neďaleko českej obce Míšov vzdialenej približne 90 km juhozápadne od Prahy. Informoval o tom v utorok po zasadnutí českej Národnej bezpečnostnej rady vládny hovorca Tomáš Klvaňa. Podľa neho lokalitu neďaleko Míšova vo vojenskom priestore Brdy vybrali na základe odporúčania ministerstva obrany, ktoré ho označilo za najvhodnejšie z vojenského, bezpečnostného a politického hľadiska.

Vybraná lokalita však ešte musí prejsť odbornými meraniami, ktoré rozhodnú o prípadnom umiestnení radaru v Česku. O konečnom umiestnení amerického radaru v Česku má rozhodnúť český parlament. Opozícia podporovaná prezidentom Václavom Klausom však v tejto otázke žiada usporiadanie referenda.

Česká vláda už o možnom umiestnení radaru v Brdoch začala s Američanmi oficiálne rokovať. Rozhovory majú trvať približne do konca roka. Potom chce Washington vedieť, či Česko radar povolí alebo nie.

Väčšina Čechov je proti umiestneniu amerického radaru na svojom území. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktoré pre ministerstvo zahraničia uskutočnil po návšteve amerického prezidenta Georgea W. Busha inštitút Factum Invenio, až 64 percent českých občanov americký radar odmieta. V Brdoch je opozícia proti americkému plánu ešte vyššia, čo potvrdzujú negatívne výsledky miestnych referend, ktoré usporiadali obce v okolí vojenskej základne.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pozemky pre halu na MS chcú získať výmenou za amfiteáter
<< predchádzajúci článok
Od júla sa daňový bonus na dieťa zvýšil o 15 Sk mesačne