Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. júna 2013

Český premiér Nečas by mal odstúpiť, naznačil ZemanČeský prezident Miloš Zeman sa v sobotu pridal ku kritikom premiéra Petra Nečasa a nepriamo ho vyzval, aby zvážil svoju rezignáciu. "Vznesené obvinenia považujem za veľmi vážne," ...Zdieľať
milos zeman PRAHA 15. júna (WEBNOVINY) - Český prezident Miloš Zeman sa v sobotu pridal ku kritikom premiéra Petra Nečasa a nepriamo ho vyzval, aby zvážil svoju rezignáciu.


"Vznesené obvinenia považujem za veľmi vážne," cituje ho spravodajský portál iDNES.cz. Zeman tým reagoval na rozhodnutie ostravského súdu o uvalení vyšetrovacej väzby na šéfku premiérovej kancelárie Janu Nagyovú.

Ako prezident dodal, po rozhovoroch s kompetentnými vyšetrovateľmi a prokurátormi dospel k záveru, že obvinenia sú "podložené dostatočnými dôkazmi".

Toto svoje stanovisko pritom sám označil za "nepriamu odpoveď" na otázku, či má Nečas vo funkcii zotrvať.

Súdy okrem Nagyovej uvalili väzbu aj na exministra Ivana Fuksu, bývalého poslanca za Nečasovu Občiansku demokratickú stranu (ODS) Petra Tluchořa a niekdajšieho štátneho tajomníka na ministerstve dopravy Romana Bočeka. Fuksu policajti obviňujú z korupcie, ktorej sa mal dopustiť prijatím funkcie šéfa jednej zo štátnych firiem.

Udialo sa tak v čase, keď sa vzdal poslaneckého mandátu a umožnil odhlasovať vládne zákony. Exminister sa však cíti nevinný.

Nagyová zase podľa polície nechala prostredníctvom vojenského spravodajstva sledovať troch ľudí, medzi nimi aj manželku premiéra Radku Nečasovú. Dôvod mal byť čisto súkromný.

Okrem zneužitia právomocí je Nečasova pravá ruka obvinená aj z podplácania. Toto obvinenie súvisí s exposlancami a niekdajšími rebelmi ODS Tluchořom a Marekom Šnajdrom, ktorí minulý rok výmenou za lukratívne funkcie podržali vládu.

Nečas sa ich pred snemovňou zastal a vyhlásil, že exposlanci chceli zachrániť vládu a preto sa vzdali svojich funkcií.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obrazom: V Bratislave sa pochodovalo proti rakovine prsníka
<< predchádzajúci článok
Ľudovít Kaník zasadil lipu a ohlásil kandidatúru na župana