Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

Čilský prezident chce zvýšil minimálnu mzdu s cieľom utíšiť protestyNa snímke čilský prezident Sebastián Pinera.Zdieľať
Na snímke čilský prezident Sebastián Pinera. Foto: TASR/AP
Bogota 7. novembra (TASR) - Čilský prezident Sebastián Pinera sa v stredu rozhodol zvýšiť minimálnu mzdu s cieľom utíšiť protesty, ktoré v krajine prebiehajú už viac ako dva týždne. Informovala o tom agentúra DPA.


Pinera podpísal návrh legislatívy, pomocou ktorej sa minimálna mzda pre ľudí pracujúcich na plný úväzok zvýši na v prepočte približne 427 eur. Opatrenie, ktoré má priniesť úžitok 540,000 pracovníkom, však ešte musí schváliť čilský parlament. Minimálna mzda bola doteraz na úrovni približne 366 eur.

Čile otriasli v uplynulých dňoch najhoršie občianske nepokoje za celé desaťročia. Pôvodne študentský protest proti zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre sa rýchlo vymkol spod kontroly a demonštrácie prerástli do násilia, ktoré si vyžiadalo najmenej 20 obetí na životoch.

Zvýšenie minimálnej mzdy je súčasťou balíka opatrení, ktorým chce vláda znížiť nerovnosť. Pinera takisto reorganizoval svoju vládu. Opatrenia však neuspokojili demonštrantov, ktorí žiadajú reformu ústavy.

Protestujúci takisto obviňujú bezpečnostné zložky z porušovania ľudských práv. Prokuratúra v stredu oznámila, že začne vyšetrovanie 14 policajtov v súvislosti s prejavmi násilia voči dvom osobám. Jeden demonštrant pri tom podľa médií utrpel vážne zranenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trinásť ľudí prišlo o život pri útoku na dve dediny na severe Kene
<< predchádzajúci článok
Veľká koalícia CDU/CSU a SPD je schopná a ochotná naďalej pracovať

Čilský prezident chce zvýšil minimálnu mzdu s cieľom utíšiť protesty - diskusné fórum čitateľov